Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Akademii Pomorskiej wciąż są jeszcze miejsca

Monika Zacharzewska [email protected]
Choć oficjalnie nabór na studia na Akademii Pomorskiej został zakończony, jeszcze do końca września można składać dokumenty.
Choć oficjalnie nabór na studia na Akademii Pomorskiej został zakończony, jeszcze do końca września można składać dokumenty. Łukasz Capar
Choć oficjalnie nabór na studia na Akademii Pomorskiej został zakończony, jeszcze do końca września można składać dokumenty.

Do tej pory dokumenty na studia na Akademii Pomorskiej złożyło ponad 1200 osób. - To podobna liczba jak w ubiegłym roku. Niemal wszystkie osoby dostaną się na wybrane kierunki. Wyjątek dotyczy kandydatów, zamierzających studiować na kierunkach, które nie zostaną otwarte - mówi Katarzyna Mudryk-Praszczak, rzecznik Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Od października uczelnia nie będzie kontynuowała nauczania na pierwszym roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na fizyce, fizyce technicznej, politologii, kulturoznawstwie, filozofii i socjologii.
- Zgłosiło się na nie zbyt mało chętnych. Limit na każdym kierunku był inny, ale na większości wynosił 15 osób. Nasze wyliczenia ekonomiczne wskazują, że jeżeli zgłasza się mniej osób, nie możemy sobie pozwolić na uruchomienie kierunku, bo to po prostu nieopłacalne
- mówi Katarzyna Mudryk-Praszczak.

Z tego powodu nie zostaną uruchomione też dwa kierunki, które miały być nowościami na Akademii Pomorskiej - biologia w języku rosyjskim oraz wieczorowa politologia.

- Natomiast inna nowość - turystyka i rekreacja okazała się strzałem w dziesiątkę. To jeden z kierunków cieszących się największym powodzeniem - mówi pani rzecznik. Oprócz niego kandydaci na studentów AP najczęściej wybierali kierunki medyczne - ratownictwo medyczne i pielęgniarstwo, filologię angielską, bezpieczeństwo narodowe i pedagogikę.

- Na ten ostatni kierunek, choć wciąż jest dość popularny, w tym roku zgłosiło się mniej chętnych niż rok temu - mówi pani rzecznik. - Natomiast wzrosło zainteresowanie matematyką. To trend ogólnopolski. Kierunki typowo humanistyczne stają się miej atrakcyjne.

Choć w poniedziałek formalnie zakończyła się rekrutacja na studia na słupskiej uczelni, jeszcze do końca września można składać dokumenty na większość kierunków. Można aplikować na wszystkie kierunki studiów stacjonarnych pierwszego stopnia z wyjątkiem tych, o których już postanowiono, że nie zostaną otwarte. Dokumenty są też wciąż przyjmowane na studia stacjonarne drugiego stopnia na: biologię, geografię, matematykę, historię, filologię rosyjską, filologię polską i pedagogikę, na studia pierwszego stopnia niestacjonarne: pielęgniarstwo (studia pomostowe), ratownictwo medyczne,
bezpieczeństwo narodowe, filologię angielską, pedagogikę i pracę socjalną oraz na studia drugiego stopnia niestacjonarne na pedagogikę i geografię.

Z problemem braku studentów, z powodu niżu demograficznego borykają się wszystkie polskie uczelnie, na przykład na Uniwersytecie Gdańskim nie udało się w tym roku utworzyć nowego kierunku etnofilologia kaszubska, bo zgłosiło się tylko 14 chętnych.

Z kolei pięć innych nowości: kryminologia, sinologia, bezpieczeństwo narodowe, iberystyka, zarządzanie instytucjami artystycznymi znalazło się na liś­cie najpopularniejszych kierunków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza