Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na czym polega dogoterapia. Rozmowa z Anną Kielińską

Dorota Aleksandrowicz
Dogoterapia zawsze pomaga opanować lęk przed psem.
Dogoterapia zawsze pomaga opanować lęk przed psem. Archwiwum
W Ogólnopolskim Dniu Dogoterapii rozmawiamy z Anną Kielińską, oligofrenopedagogiem, dogoterapeutą i prezesem Fundacji "DOGOnić świat" ze Studzienic k. Bytowa.

- Na czym polega dogoterapia?
- To metoda wspomagająca rehabilitację, psychoterapię i edukację. To zajęcia z wyszkolonym psem, który pełni tutaj szczególną rolę - motywuje do pracy, do wykonywania zadań. Dzieci, czy nawet osoby dorosłe są w stanie bardzo dużo zrobić dla psa, który je w pełni akceptuje, nie ocenia i nie reaguje dezaprobatą na braki w umiejętnościach czy dziw­ne zachowanie. Ćwiczenia podczas zajęć dostosowane są do indywidualnych potrzeb dziecka, tak aby udoskonalać opanowane już umiejętności, rozwijać nowe lub niwelować braki. Pies podczas zajęć wykonuje polecenia (komendy) dziecka czy terapeuty, lub tylko się przygląda - "słucha" bajek, ogląda wykonane przez dzieci prace plastyczne, w nagrodę pozwala się nakar­mić, wszystko w zależności od tego, jaki cel chcemy osią­gnąć.

- Dla kogo przeznaczona jest taka terapia?
- Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pracujemy z niepełnosprawnością umysłową i fizyczną (autyzm, zespół Downa, móz­go­we porażenie, upośledzenia umysłowe). Ale można pracować z dziećmi w normie intelektualnej, lecz mającymi np. problemy w nauce. Jest nawet program "dogoterapia we wspomaganiu nauki czytania". Czy z zaburzeniami typu ADHD. Z dogoterapii korzystają również osoby starsze, samotne czy obłożnie chore. Zajęcia te aktywizują rucho­wo i osłabiają poczucie osamotnienia.

- Jakie efekty może przynieść dogoterapia?
- Opanowanie treści dydaktycznych, zwiększenie poczucia pewności siebie, podniesienie samooceny, usprawnianie manualne i motoryczne, usprawnia­nie komunikacji, rozwijanie słownictwa, koncentracji uwagi, obniżenie poczucia samotności. Ułatwienie funk­cjonowanie w grupie. Wreszcie pozwala opanować strach przed psem.

- Jak długo powinna trwać taka terapia, aby przyniosła rezultaty?
- Jest to uzależnione od indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Nie jest też regułą, że dogoterapia pomoże każdemu. Czasami po kilku zajęciach widzimy, że terapia nie motywuje dziecka do pracy. Wtedy po prostu zmieniamy metodę.

Rozmawiała
Dorota Aleksandrowicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza