Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na klej i click

(Konsultacja: Składy budowlane VOX)
Niewątpliwą zaletą paneli laminowanych jest to, że w przypadku przeprowadzki, można je zdemontować i ponownie ułożyć w innym pomieszczeniu.
Niewątpliwą zaletą paneli laminowanych jest to, że w przypadku przeprowadzki, można je zdemontować i ponownie ułożyć w innym pomieszczeniu. Fot. Składy budowlane VOX
Łatwe w montażu i utrzymaniu - takie właśnie są panele laminowane, jeden z najpopularniejszych rodzajów podłogi. Ich warstwa dekoracyjna idealnie oddaje piękno i ciepło naturalnego drewna.

Sposób pielęgnacji paneli laminowanych jest bardzo prosty. Zwykle wystarczy je odkurzyć, zamieść szczotką lub przetrzeć lekko wilgotną szmatką. Przy większych zabrudzeniach, do wody możemy dodać trochę specjalnego środka do czyszczenia paneli. Nie wolno natomiast stosować proszków czyszczących (posiadających właściwości ścierne) oraz preparatów zawierających pasty i woski.
Panele mogą być montowane tylko wewnątrz budynków, w suchych pomieszczeniach.
Minimalny czas jaki musi upłynąć od momentu wylania posadzki betonowej do momentu układania podłogi to ok. 4 tygodnie (pod warunkiem, że pomieszczenie jest ogrzewane i wietrzone).
Podłogi należy układać prostopadle do okna (kierunek dłuższych boków paneli musi być zgodny z kierunkiem padania naturalnego światła), tak aby zniwelować punkty załamania światła.

Na klej i click

Są dwa sposoby montażu paneli: na klej oraz bezklejowy na tzw. click.
W pierwszym przypadku klej należy nakładać na całej długości górnej krawędzi wpustu (nie punktowo!). Dlatego ważne jest, by podczas dociskania paneli wypłynął na całej długości desek. Jeżeli naniesiemy prawidłową ilość kleju, łączenie powinno przebiegać lekko - bez niepotrzebnego dobijania, które zawsze niszczy brzegi paneli (następstwem jest rozwarstwienie struktury paneli).
Podczas klejenia podłogi należy na bieżąco usuwać wypływający na powierzchnię klej.
Usuwamy go najpierw wilgotną, a następnie suchą szmatką. Jeżeli po sklejeniu paneli pozostały jakieś plamy, to można je usunąć specjalnym środkiem do usuwania kleju.
Klej poza tym, że skleja poszczególne deski, pełni także funkcję uszczelniającą - uniemożliwia przesiąkanie wody pomiędzy poszczególnymi panelami. Montaż podłogi bez kleju jest niezwykle łatwy i szybki. Nie potrzeba ani specjalnych narzędzi (np. pasów ściągających), ani użycia dużej siły w celu dobrego ściśnięcia poszczególnych desek. Proces układania polega na tym, że jeden panel "wchodzi" w drugi i po lekkim przechyleniu zatrzaskuje się.
Po ułożeniu paneli, podłoga od razu nadaje się do użytku (przy panelach klejonych trzeba czekać do pełnego wyschnięcia kleju).

Gdzie zakładać?

Podłoga z paneli umożliwia wymianę pojedynczej deski, ale należy to zlecać tylko i wyłącznie fachowcom. W przypadku drobnych uszkodzeń wierzchniej warstwy podłogi, można zastosować specjalne pasty koloryzujące, które są dostępne w kolorach dopasowanych do wzorów paneli.
Nie ma ograniczenia wielkości pomieszczenia, w którym można zamontować panele laminowane.
W przypadku pomieszczeń o długości przekraczającej 10 metrów i/lub szerokości przekraczającej 8 metrów, należy wykonać dodatkowe szczeliny dylatacyjne i przykryć je listwą ozdobną.
Dopuszczalne nierówności podłoża wynoszą +/-3 milimetry na długości 2 metrów.
Panele laminowane można ułożyć na podłożu z zamontowanym ogrzewaniem podłogowym, pod warunkiem, że jest to wodne ogrzewanie podłogowe.
Przy ogrzewaniu elektrycznym nie jest zalecane montowanie paneli laminowanych. Procedura układania na wodnym ogrzewaniu podłogowym wygląda następująco.
Wylewka nad przewodami cieplnymi powinna mieć grubość ok. 2 centymetrów. Należy wyłączyć ogrzewanie podłogowe przed rozpoczęciem układania podłogi panelowej i rozpocząć montaż, gdy temperatura podłoża osiągnie 18 stopni C.
Następnie trzeba ułożyć folię paroizolacyjną. Po 24 godz. od ukończenia montażu podłogi panelowej należy stopniowo włączać ogrzewanie podłogowe (co 5 stopni C dziennie).
Maksymalna dopuszczalna temperatura powierzchni podłogi wynosi 26 stopni C.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza