Na takie formy wsparcia mogą liczyć hodowcy świń. Program „Locha plus” pod znakiem zapytania

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Resort rolnictwa przedstawił, na jakie formy pomocy mogą liczyć hodowcy świń.
Resort rolnictwa przedstawił, na jakie formy pomocy mogą liczyć hodowcy świń. 123rf/stramyk/zdjęcie ilustracyjne
Od dłuższego czasu producenci trzody chlewnej zwracają uwagę na kryzys w branży. Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała o dopłaty do loch i prosiąt. To, czy program „Locha plus” powróci, zależy od środków w budżecie. Na ten moment resort rolnictwa przedstawił obowiązujące formy wsparcia w zakresie utrzymania świń.

Spis treści

Czy w 2024 roku powróci „Locha plus”?

W marcu 2024 roku poseł Andrzej Grzyb z Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócił w interpelacji uwagę na trudną sytuację hodowców trzody. Jak pisaliśmy na Strefie Agro, do pytań o wznowienie dopłat odniósł się wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Decyzja w sprawie wznowienia programu pomocy dla producentów świń „Locha plus” zostanie podjęta po wyasygnowaniu środków w budżecie państwa na jego sfinansowanie, widniało w odpowiedzi.

Pomoc dla producentów świń w takiej formie

O dopłaty do loch i prosiąt zaapelowała również KRIR. W odpowiedzi na wniosek, ministerstwo rolnictwa wskazało, że na ten moment obowiązuje kilka form wsparcia. Oto lista:

  • preferencyjne kredyty na utrzymanie płynności finansowej (linia UP),
  • dopłaty do oprocentowania kredytów m.in. na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej,
  • refundacja części wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją.

Dla kogo kredyt z linii UP?

Resort rolnictwa przypomina, że kredytów udzielają banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, skorzystać można z nich do 30 czerwca 2024 roku. Pieniądze można przeznaczyć na uregulowanie zobowiązań finansowych związanych z działalnością rolniczą lub bieżące nakłady przyczyniające się do poprawy płynności pieniężnej.

Jak czytamy w odpowiedzi, kwota kredytów udzielonych producentowi rolnemu nie może przekroczyć kwoty:

  • 100 000 zł: gdy producent rolny prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym o powierzchni nie większej niż 50 ha użytków rolnych,
  • 200 000 zł: gdy producent rolny prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym o powierzchni powyżej 50 ha i nie większej niż 100 ha użytków rolnych,
  • 400 000 zł: gdy producent rolny prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym o powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych. Oprocentowanie należne bankowi płacone przez kredytobiorcę wynosi 2%.

Dopłaty do oprocentowania kredytów

Kolejną pomoc resort oferuje w zakresie dopłat do oprocentowania kredytów, które dotyczą m.in. realizacji inwestycji w gospodarstwach i działach specjalnych produkcji rolnej. Co istotne, kwota kredytu nie może przekroczyć:

  • 80 proc. wartości nakładów inwestycyjnych i wynosić więcej niż 5 mln zł (w przypadku inwestycji realizowanych w gospodarstwie rolnym),
  • 70 proc. wartości nakładów inwestycyjnych i wynosić więcej niż 8 mln zł (w przypadku inwestycji realizowanych w dziale specjalnym produkcji rolnej).

Oprocentowanie może być zmienne, ale nie może być większe niż stopa referencyjna WIBOR 3M, powiększona o nie więcej niż 2,5 punktu procentowego.

Oprocentowanie należne bankowi jest płacone przez kredytobiorcę w wysokości 0,67 oprocentowania płaconego bankowi, jednak nie mniej niż 3 proc., natomiast Agencja - w pozostałej części, zaznacza MRiRW.

Wydatki bioasekuracyjne. Kto może ubiegać się o pieniądze?

Hodowcy świń mogą dodatkowo ubiegać się o refundację części wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją. Chodzi m.in. o zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do zabiegów, produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej, obuwia ochronnego, a także zabezpieczenie budynków dla świń przed zwierzętami domowymi, czy też przebudowę lub remont pomieszczeń dla trzody.

Pomoc ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. O tym, kiedy rozpoczyna się nabór wniosków w danym roku, minister informuje najpóźniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia.

Źródła: KRIR, MRiRW

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.