MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Uniwersytecie Pomorskim zagnieździła się para pustułek. Można je podglądać

OPRAC.:
Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Pustułka nad budynkiem rektoratu Uniwersytetu Pomorskiego.
Pustułka nad budynkiem rektoratu Uniwersytetu Pomorskiego. Uniwersytet Pomorski
Na poddaszu budynku rektoratu Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku zamieszkały pustułki – samica z samcem. Teraz oczekują potomstwa.

Jak informuje Uniwersytet Pomorski, zabytkowy główny budynek słupskiej uczelni przy ul. Bohaterów Westerplatte przyciąga nie tylko studentów. Na jego poddaszu zagnieździła się para pustułek.

- Zauważyłem w ubiegłym roku aż trzy pary pustułek nad naszym budynkiem. Na jednym z parapetów okiennych były ślady obecności tych ptaków. Opowiedziałem o tym panu rektorowi i zaproponował byśmy urządzili tym ptakom miejsce lęgowe i zainstalowali w nim kamerę. Wszystko zrobili pracownicy uczelni i mamy sukces. 10 kwietnia pustułka, którą pracownicy nazwali Matyldą, złożyła pierwsze jajko. Pewnie będą następne. Może ich być nawet sześć. Te ptaki składają je dzień po dniu – tłumaczy dr hab. Tomasz Hetmański, prof. UP, dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Pomorskiego.

Teraz są już trzy jajka. Obraz z gniazda „uniwersyteckich” pustułek można oglądać na żywo na stronie internetowej uczelni:

https://www.upsl.edu.pl/aktualnosci-serwisu/pustulki-kamera-na-zywo?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3Phb8fBjUxeAmL-sapmuOcK1CZYMBei6_JCwmt8ULJCzRJ_0Rhp5ldnE8_aem_ASVKpdm6o-le7sePnK3k8fAQC2LdQj7F6yqxIjWPbbrR47rmQxzv115LlmtUjsNIHKZQ3q16X4r08jVzPGMN3WTH

Pustułka to ptak drapieżny należący do rodziny sokołowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie gniazduje w górach skalistych. U nas wybiera stare wieże, czy zabudowania przemysłowe. Na terenie Słupska obecność pustułek stwierdzono między innymi na budynku ratusza, kościoła Mariackiego i kominach ciepłowni miejskich.

Niestety, podczas wykonywania prac remontowych i modernizacyjnych obiektów budowlanych wnęki, które mogą wykorzystać pustułki często znikają, dlatego niezbędne jest montowanie skrzynek lęgowych.

Na terenie Polski pustułki są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza