Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na zarejestrowanie pojazdu mamy teraz 180 dni

WF
Fot. Archiwum
Do 180 dni został wydłużony termin rejestracji kupionych lub zbytych pojazdów. Do tej poru było to 30 dni. Zmiany weszły w życie po uchwaleniu tarczy antykryzysowej.

Choć zapisy w tzw. tarczy antykryzysowej, czyli Ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, dotyczą głównie ekonomii, to znalazły się tam także zapisy mające ułatwić życie petentom urzędów, w tym wydziałów komunikacji.

Dlatego m.in. znalazł się tam zapis, że po sprowadzeniu pojazdu z zagranicy będzie więcej czasu na zarejestrowanie pojazdu. Do tej pory było to 30 dni, a ustawa wydłuża ten okres do 180 dni.

Nowy termin uwzględnia się również przy karach pieniężnych, za brak rejestracji sprowadzonego pojazdu lub brak zawiadomienia o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

Uaktualniono także przepisy dotyczące ważności prawa jazdy w kontekście badań lekarskich. Orzeczenia lekarskie i orzeczenie psychologiczne, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 r. zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu epidemii.

A jak przebiega rejestracja samochodów nowych? W tym przypadku właścicieli nowych pojazdów termin 30 dni na rejestrację, a nawet 180 dni nie dotyczy, gdyż takiego auta nie ma w ewidencji. Zatem pojazdy są rejestrowane na bieżąco. W Słupsku wygląda to tak, że petent musi wypełnić wniosek o rejestrację (formularz do ściągnięcia ze strony internetowej ratusza), dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa kupna/sprzedaży itp.), uiścić opłatę komunikacyjną i wydrukować potwierdzenie wpłaty. Wszystkie te dokumenty należy włożyć do koperty, dołączyć do nich dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail) i wrzucić do skrzynki ustawionej przy bocznych drzwiach w gmachu ratusza (po lewej stronie od głównego wejścia, bliżej ul. Deotymy).
Dalej natomiast nie wiadomo, jak będą rejestrowane używane pojazdy w ramach leasingu. Nominalnie są to pojazdy używane, czyli na rejestrację mogą poczekać 180 dni. Problem polega na tym, że wielu leasingobiorców nie może korzystać z takich pojazdów, zanim formalnie nie zostaną one zarejestrowane.

Przypomnijmy, że 1 stycznia br. wszedł w życie przepis nakładający na właścicieli pojazdów kary pieniężne za nieprzerejestrowanie pojazdu lub niezgłoszenie jego zbycia w terminie 30 dni od dnia jego nabycia lub sprowadzenia do kraju. Dlatego od początku roku wydziały komunikacji przeżywały oblężenie mieszkańców chcących zarejestrować samochód. Nie inaczej było w Urzędzie Miejskim w Słupsku. Kolejki - te pod drzwiami wydziału komunikacji - skończyły się z chwilą ogłoszenia stan epidemii co zaskutkowało zamknięciem ratusza dla interesantów. Kontakt z urzędem jest dostępny tylko telefonicznie lub mailowo.

Zobacz także: Wiceprezydent Słupska o problemach wydziału komunikacji ratusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza