Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nad Niemnem" nad Słupią. Narodowe Czytanie i historyczna impreza plenerowa

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Eliza Orzeszkowa za sprawą "Nad Niemnem" znalazła się w panteonie największych polskich pisarzy
Eliza Orzeszkowa za sprawą "Nad Niemnem" znalazła się w panteonie największych polskich pisarzy Materiały promocyjne
Biblioteki w Słupsku i gminie Słupsk zapraszają w sobotę, 9 września, na Narodowe Czytanie 2023. To już 11. edycja ogólnopolskiego wydarzenia pod patronatem Pary Prezydenckiej. Czytana przez mieszkańców będzie powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W Słupsku wydarzenie będzie urozmaicone za sprawą miłośników kolei, którzy zaproszą nas na podróż w przeszłość.

W tym roku bohaterką Narodowego Czytania jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Tę społeczno-obyczajową powieść pozytywistyczną po raz pierwszy opublikowano w 1888 roku. Trzytomowy utwór przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” – podkreślił w liście otwartym Prezydent RP Andrzej Duda.
Przypomnijmy, że Para Prezydencka   od początku sprawuje patronat nad Narodowym Czytaniem.

Pierwsze Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" w regionie odbyło się w sobotę, 2 września, w Kobylnicy, Sycewicach i Lubuniu. Organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy. Wybrane fragmenty „Nad Niemnem” czytali samorządowcy, wolontariusze i mieszkańcy  gminy. Rozdawane były pamiątkowe pieczęcie i zakładki do książek.

W najbliższą sobotę, 9 września, na spotkanie w Elizą Orzeszkową zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku. Impreza będzie połączona z drugą - pod nazwą „Kolej na Słupsk”.

- Eliza Orzeszkowa i Romuald Traugutt spotkają się o godz. 12 na Moście Grosza przy ulicy Grodzkiej 3, po to, by wybrać się w podróż historyczną razem z mieszkankami i mieszkańcami naszego miasta - zapraszają organizatorzy. - Most Grosza na kilka godzin zamieni się w Stację Niemen. Pisarka i Generał – w oczekiwaniu na przyjazd pociągu relacji Niemen-Słupia – będą prowadzić dysputy na temat ruchów powstańczych. Na owym Moście spotkamy nie tylko Orzeszkową i Traugutta, wskrzesimy również inne postacie. Pojawią się rodziny: Korczyńskich i Bohatyrowiczów oraz mieszkańcy Osowiec i Olszynki. W poczekalni dworcowej możemy spotkać Teofila Różyca i Panią Darzecką, Bolesława Kirłę i jego żonę Marię. Wysłuchamy fragmentów powieści i wtopimy się w klimat muzycznych opowieści o przemijaniu. Przypomnimy wydarzenia z 1863 roku, kiedy obudził się w narodzie duch Wolności. Całość wydarzenia będzie przebiegać w formie parateatralnej z podziałem na sceny i akty oraz role do nich przypisane, z oprawą muzyczną i narracją.

W gminie Słupsk Narodowe Czytanie odbędzie się także 9 września. Zaplanowano je w Lądowisku Kultury, początek o godzinie 16. Organizatorem jest Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk, które wcześniej zaprosiło do publicznego czytania wszystkich mieszkańców gminy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza