Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny - wypełnij w internecie

Marcin Prusak
Aby spisać się przez internet, wystarczy wejść na jedną ze stron internetowych: GUS: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl.
Aby spisać się przez internet, wystarczy wejść na jedną ze stron internetowych: GUS: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl. sxc.hu
W piątek rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny ludności i mieszkań. Aby spisać się przez internet, wystarczy wejść na jedną ze stron internetowych: GUS: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl.

Organizatorzy spisu przekonują, że wypełnienie formularzy jest bardzo proste. Sprawdziliśmy.

Strona internetowa spisu działała wczoraj bez zastrzeżeń. Najwidoczniej nie była oblegana, bo serwery nie wieszały się i bez problemu można było wypełniać formularze. Aby móc przystąpić do spisu, należy najpierw podać dane identyfikacyjne, które pozwolą nam otworzyć nasze formularze spisowe. Trzeba podać imię, nazwisko i numer PESEL oraz adres zamieszkania.

Pierwszym formularzem, który trzeba wypełnić, jest formularz dotyczący gospodarstwa domowego, w którym mieszkamy. Wypełnienie go pójdzie bardzo szybko, bo musimy odpowiedzieć tylko na pytania typu: czy z kranu wypływa ciepła woda, czy zimna i ile metrów kwadratowych ma nasz dom lub mieszkanie.

Po spisaniu mieszkania czas na wypełnienie formularza dotyczącego wszystkich mieszkańców. Problematyczne w tym momencie może być wymagane wskazanie rezydenta, czyli niejako najważniejszej osoby. W stosunku do niej ustalane są stopnie pokrewieństwa pozostałych domowników. Najlepiej jako rezydenta wskazać osobę, która będzie wypełniała formularze osobowe za wszystkich domowników. W formularzach tych trzeba odpowiedzieć na pytania znajdujące się na 10 stronach. Wśród nich są pytania m.in. o wykształcenie narodowość, jaki zawód wykonujemy, jakim środkiem lokomocji dojeżdżamy do zakładu pracy, jakie jest główne źródło dochodu, jakim językiem posługujemy się w domu. Pozornie udzielenie odpowiedzi na te pytania wydaje się proste, ale trzeba uważnie przeczytać zasugerowane odpowiedzi, bo wiele z nich jest do siebie podobnych i można zaznaczyć niewłaściwą.

Program komputerowy jest "inteligentny", ale nie do końca. Gdy wypełniałem formularz za mojego czteromiesięcznego syna, program przeskoczył formularze z pytaniami m.in. o zatrudnienie, ale kazał mi odpowiedzieć na pytanie, jakim językiem syn się posługuje.
Po zakończeniu spisu można do niego wrócić i nanieść poprawki w ciągu 14 dni. Wypełnienie formularzy dla trzyosobowej rodziny zajęło mi ok. 30 minut. Najtrudniej było wypełnić pierwszy formularz. Po nim szło już łatwiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza