Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi strażacy w akcji przez cały rok

Alek Radomski [email protected]
Gaszą, ratują , interweniują i wspierają - do tego często. Tylko w zeszłym roku, strażacy z jednostek podległych komendzie PSP w Słupsku interweniowali w niespełna 1,9 przypadkach.
Nasi strażacy w akcji przez cały rok

W każdej chwili 20-osobowy zespół strażaków ratowników z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej numer 1 w Słupsku, musi być gotowy do wyjazdu do wezwania. Do swojej dyspozycji mają specjalistyczny sprzęt: samochody gaśnicze i do ratownictwa drogowego, samo­chód-drabinę z wysię­giem do 37 m oraz wóz do ratownictwa chemiczne­go. W gotowości czu­wa grupa wysokościowa, której sprzęt mieści się w przyczepce.

Strażacy mają zawsze 30 sekund w ciągu dnia i niespeł­na minutę w nocy, by znaleźć się w pełnym rynsztunku w samochodzie i wyjechać au­tem poza bramę komendy.

Tylko w zeszłym roku, wszystkie jednostki podległe komendzie PSP w Słupsku interweniowały w 1884 akcjach. Najwięcej w marcu i kwietniu, ze względu na czę­ste pożary traw i obsza­rów leśnych. Oznacza to, że do samych pożarów wyjeżdżali średnio co 592 minuty.

Z kolei do zagrożeń miejscowych, czyli wypadków drogowych, podtopień czy usuwania gniazd owadów jeź­dzili co 550 minut. Fałszywe alarmy zdarzały się co osiem i pół dnia.

W sumie, nad bezpieczeń­stwem słupszczan i mieszkańców powiatu słupskiego czu­wa 152 etatowych funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej skupionych w trzech jednostkach: dwóch słupskich i jednej z Ustki. Jednak ważnym elemen­tem systemu ratowniczego jest 20 jednostek OSP. Zrzeszają one 456 członków.

Dzięki swojej liczebności, wyszkolenia i dyspozycyjności wykonują zadania na terenie powiatu, ale i wspierają zawodowców w zdarzeniach, również tych które później kwalifikuje się jako duże.
I tak w 2011 roku zaistniały dwa takie zdarzenia, w obu ochotnicy wspierali zawodowców.

Pierwsze to majowy wypadek autobusu na słupskiej obwodnicy, gdzie poszkodowane zostały 32 osoby. Drugie - pożar budynku w miejscowości Żelazo we wrześniu zeszłego roku. Jego gaszenie trwało ponad 10 godzin.

Zgłoszenia

Na zgłoszenia czekamy do 19 lipca. Należy wysłać do redakcji kupon wycięsty z "Głosu" (adres: ul. H. Pobożnego 19, 76-200 Słupsk z dopiskiem "Strażak") lub pobrać go ze strony gp24.pl/strazak. Kandydatów można również zgłaszać wysyłając SMS do 18 lipca (do godz. 12) na numer 71466 o treści:

-zgłoszenie strażaka zawodowca
GP.SZ imię i nazwisko kandydata, Miasto, nazwa jednostki z którą jest związany np. GP.SZ Jan Kowalski, Słupsk, strażnica przy ul. Pomorskiej

-zgłoszenie strażaka ochotnika
GP.SO imię i nazwisko kandydata, Miasto, nazwa jednostki z którą jest związany np. GP.SO Jan Kowalski, Ustka, OSP Ustka

-zgłoszenie jednostki OSP GP.OSP Miasto, ulica np. GP.OSP Kobylnica, ul. Szczecinecka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza