Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel na medal. Andrzej Szczygielski z wyróżnieniem Ministra Edukacji Narodowej

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Andrzej Szczygielski, nauczyciel z Zespołu Szkół Elektryk im. Noblistów Polskich w Słupsku, otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Odznaczenie nadawane jest przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. A tych panu Andrzejowi z roku na rok przybywa.
Andrzej Szczygielski, nauczyciel z Zespołu Szkół Elektryk im. Noblistów Polskich w Słupsku, otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Odznaczenie nadawane jest przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. A tych panu Andrzejowi z roku na rok przybywa. Fot. Łukasz Capar
Andrzej Szczygielski, nauczyciel z Zespołu Szkół Elektryk im. Noblistów Polskich w Słupsku, otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Odznaczenie nadawane jest przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. A tych panu Andrzejowi z roku na rok przybywa.

Medal Komisji Edukacji Narodowej jest przyznawany za wybitną działalność dydaktyczną, opiekuńczą, wychowawczą oraz inicjowanie i podejmowanie nowatorskich form i metod pracy edukacyjnej. Doceniono także zaangażowanie i wspieranie młodzieży w pasjach i zainteresowaniach.

Andrzej Szczygielski zawód nauczyciela zna od podszewki, gdyż w zawodzie pracuje już 39 lat. Nie należy do nauczycieli, którzy skarżą się, że z młodzieżą pracować jest coraz trudniej. W swojej klasie powiesił znak "zakaz narzekania" i sam go przestrzega. Mimo blisko 40 lat w zawodzie, w jego przypadku nie można mówić o wypaleniu zawodowym. Pasji i zaangażowania może mu pozazdrościć wielu młodych nauczycieli.

Profesor Szczygielski to człowiek o wszechstronnej wiedzy. W „Elektryku” uczy historii, wiedzy o społeczeństwie, prowadząc burzliwe dyskusje na temat obecnej sytuacji w kraju, ale także wiedzy o kulturze i plastyki. Jego praca nie kończy się wraz ze szkolnym dzwonkiem. Wiele czasu poświęca na spotkania z uczniami po lekcjach, angażując ich w wiele twórczych zadań, w życie szkoły i środowiska lokalnego. Zachęca uczniów do aktywnego udziału w życiu kulturalnym miasta, w koncertach oraz prelekcjach o tematyce historycznej i artystycznej. Współpracuje z lokalnymi placówkami kulturalnymi. Otrzymał tytuł "Maszynista Kultury" oraz był laureatem plebiscytu "Głosu Pomorza" - Osobowość Roku 2019. Jego uczniowie wielokrotnie zdobywali laury w konkursach zarówno historycznych, jak i artystycznych. A on sam wielokrotnie uznawany był przez uczniów za Nauczyciela Roku.

W swojej szkole uczy postawy patriotycznej, promuje historię i tradycję zarówno Pomorza, jak i kraju. Organizuje uroczystości kulturalne, patriotyczne i obchody świąt. Kształtuje wrażliwych i świadomych odbiorców kultury, zachęca do jej współtworzenia. Stworzył warunki do rozwoju działalności artystycznej - koło zainteresowań plastycznych.

Swoim wieloletni oddaniem pracy z młodzieżą, rzetelnością, nienaganną postawą etyczną, buduje prestiż nauczycieli w środowisku.
Nauczył swoich wychowanków wiary w sukces i optymistycznej postawy życiowej, dzięki której absolwenci Zespołu Szkół Elektryk potrafią odważnie podejmować wyzwania szybko zmieniającej się rzeczywistości XXI wieku.

Nauczycielem jest już 39 lat i nie ma dość. Nie narzeka na młodzież, mówiąc, że kiedyś była lepsza i pracowało się lepiej. Potrafi tak rozmawiać z młodymi ludźmi, aby czuli się ważni, ale jednocześnie wie, jak zbudować własny autorytet.

- Najważniejsze to lubić swoją pracę i mieć pasję, aby zaszczepić ją w młodzieży. Jeśli człowiek nie ma pasji i nie lubi młodzieży, lepiej żeby w ogóle nie podejmował się wykonywania zawodu nauczyciela. Musi mieć silny charakter, być tolerancyjny i wyrozumiały. Ważne też, aby wymagać - nie tylko od młodzieży, ale przede wszystkim od siebie. Jeśli nauczyciel wymaga od siebie, to wymaganie od innych przyjdzie mu z łatwością - mówi. - Ja bardzo lubię swoją pracę. Codziennie idę do niej i wracam z uśmiechem na ustach. Było mi smutno, kiedy musiałem pracować zdalnie. Muszę przyznać, że pandemia i nauka zdalna zmieniła się młodzież, która stała się bardziej wycofana, przestała ze sobą rozmawiać. Młodzież chce nadal uczyć się zdalnie, jednak tłumaczę uczniom, że bezpośredni kontakt z nauczycielem i rówieśnikami jest niezastąpiony, bardziej kształtuje osobowość, niż kontakt poprzez komputer. Wierzę jednak, że te relacje jeszcze się naprawią. Wszyscy jednak musimy się bardziej zaangażować - mówi Andrzej Szczygielski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza