MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 215 mln zł otrzymają naukowcy, których wynalazki i badania są w stanie zmienić świat na lepszy. Poznajmy ich osiągnięcia

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Obok tych badań i wynalazków nie można przejść obojętnie. Jeśli choć część z nich zostanie wdrożona do systemu ochrony zdrowia lub przemysłu, o polskiej nauce będzie bardzo głośno.Na zdjęciu prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz (od lewej) oraz jeden z laureatów konkursu: prof. Wojciech Knap
Obok tych badań i wynalazków nie można przejść obojętnie. Jeśli choć część z nich zostanie wdrożona do systemu ochrony zdrowia lub przemysłu, o polskiej nauce będzie bardzo głośno.Na zdjęciu prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz (od lewej) oraz jeden z laureatów konkursu: prof. Wojciech Knap arch. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Innowacyjne urządzenie medyczne, pomocne w leczeniu oczu, skaner, który widzi więcej, nowe terapie walki z zarazkami i nowotworami, a także nowoczesne technologie szyfrowania – na wszystko to znalazły się pieniądze w ramach konkursu mającego na celu rozdysponowanie europejskich funduszy. Siedem pierwszych, zwycięskich zespołów badawczych z Polski może już teraz otwierać szampana, oczywiście 0 proc. Oto szczegóły.

Spis treści

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej sfinansuje siedem projektów, które wygrały konkursy w działaniu: Międzynarodowe Agendy Badawcze z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O decyzji poinformowały w dniu 15 maja, władze Fundacji. Uroczysta inauguracja projektu odbyła się w warszawskiej siedzibie tej instytucji. Co szykuje nam polska nauka w najbliższej przyszłości?

Skąd wzięły się pieniądze na nowatorskie projekty naukowe?

Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) to projekt skierowany do wybitnych naukowców, którzy chcą uruchomić w Polsce nowe lub rozwinąć już istniejące centra naukowe. Mają one zająć się problemami istotnymi z punktu widzenia nauki, gospodarki i społeczeństwa, z wykorzystaniem wiedzy naukowców z różnych dziedzin i państw. Celem przyznania ośrodków jest opracowywanie przewodnich rozwiązań na światowym rynku innowacji.

To Cię może zainteresować

Ogromne środki trafią na ratowanie zdrowia

Siedem pierwszych projektów, które wygrały konkursy w działaniu MAB otrzyma łącznie ponad 215 mln zł z programu FENG. Najwięcej funduszy trafi do naukowców, którzy starają się poprawić kondycję zdrowotną społeczeństwa. Dzięki przekazanym im środkom możliwe będzie opracowywanie terapii przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych, walka z rzadkimi chorobami i nowotworami, a także skuteczniejsze leczenie chorób oczu.

Powstaną lepsze skanery i nowe materiały

Fundusze otrzymają także zespoły, które opracowują wynalazki dla przemysłu. Jeden z zespołów opracowuje nowatorskie technologie szyfrowania, w tym technologie kwantowe, inny skaner terahercowy, zapewniający bezpieczeństwo, a także prowadzenie badań nad nowymi materiałami, mogącymi rewolucjonizować obszar elektroniki.

Oto najciekawsze pomysły, które mogą zmienić nasz świat:

  1. Skaner terahercowy – Projekt CENTERA2 prowadzony przez zespół prof. Wojciecha Knapa dotyczy opracowania innowacyjnych skanerów do prześwietlania i analizowania składu wielu materiałów (jak plastik, papier, tkaniny, drewno) dla celów bezpieczeństwa lub kontroli jakości. Fale terahercowe mogą być też wykorzystane w diagnostyce medycznej do „prześwietlania” tkanek na małą głębokość.
  2. „Tempomat dla chirurga” – to urządzenie będące w istocie ramieniem robota, który ma odciążyć okulistę–chirurga. Jego zadaniem jest wsparcie ręki chirurga w odpowiednim i precyzyjnym wprowadzaniu narzędzi do oka. Międzynarodowe Centrum Badań Oka (ICTER), które razem z Instytutem Chemii Fizycznej PAN w Warszawie prowadzi ten projekt, nazwało urządzenie „tempomatem dla chirurga”, ponieważ działa podobnie jak tempomat w aucie – redukuje zmęczenie, które może się pojawić przy wykonywaniu jednej czynności wymagającej skupienia i uwagi przez dłuższy czas.
  3. Oprogramowanie do optymalizacji procesu tworzenia warstw materiałowych – używając najprostszego języka: jeśli powiodą się badania Międzynarodowego Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną (MagTop) oraz Instytutu Fizyki PAN w Warszawie, będzie można budować komputery kwantowe oraz lepsze czujniki promieniowania podczerwonego (stosowane w np. noktowizorach), urządzenia termoelektryczne odzyskujące energię cieplną w silnikach.
  4. Urządzenia i protokoły kwantowe do szyfrowania – to pomysł godny Nobla. Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT) chce opracować kwantową technologię kryptograficzną odporną nawet na ataki przyszłych komputerów kwantowych i sztucznej inteligencji. ICTQT współpracuje z noblistą Antonem Zeilingerem, nagrodzonym za pionierską informatykę kwantową.
  5. Algorytm do walki z rakiem – naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego w ramach projektu: „Nauka dla dobra społecznego, innowacji i skutecznych terapii (SWIFT)” opracowują algorytm identyfikujący we krwi pacjentów chorych na raka limfocyty, które rozpoznają i niszczą komórki nowotworowe. Komórki te są następnie sortowane (wybierane z krwi) i namnażane in vitro do dużych ilości, dzięki czemu mogą zostać użyte jako lek. Jednym z głównych celów projektu SWIFT, jest właśnie przeniesienie tej technologii z laboratorium do kliniki i zastosowanie jej w leczeniu pacjentów.
  6. „Optyczne Technologie Kwantowe”– to projekt Uniwersytetu Warszawskiego, i jak sama nazwa wskazuje, koncentruje się on na rozwijaniu zaawansowanych technologii optycznych, które w pełni wykorzystają prawa mechaniki kwantowej do przetwarzania sygnałów, występujących w postaci np. pól elektromagnetycznych w różnych pasmach częstości. W ramach projektu opracowane zostaną nowe techniki przetwarzania sygnałów wykorzystujące pamięci, przetworniki oraz interfejsy kwantowe. Badania będą mogły zostać wykorzystane w lepszym obrazowaniu, sensoryce czy spektroskopii. Skorzysta m.in. branża telekomunikacyjna.
  7. RACE–PRIME – oznacza nowatorskie metody leczenia z użyciem RNA. Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie stara się opracować metody leczenia chorób, w przypadku których te obecne są niewystarczające lub niedostępne. Badania obejmują: biologie RNA i biologię komórki. Projekt pomoże stworzyć przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne strategie terapeutyczne, m.in. poprzez projektowanie małych cząsteczek celujących w szlaki metabolizmu RNA. Umożliwi także skonstruowanie modeli chorób rzadkich, w celu odkrycia ich mechanizmów oraz biomarkerów, które posłużą do opracowania spersonalizowanych terapii.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nawet 215 mln zł otrzymają naukowcy, których wynalazki i badania są w stanie zmienić świat na lepszy. Poznajmy ich osiągnięcia - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza