Nie wystarczy mycie rąk

Anna Miszczyk
Nawet poczciwa krasula może być nosicielką groźnych dla nas chorób.
Nawet poczciwa krasula może być nosicielką groźnych dla nas chorób.
Zwierzęta mogą być dla człowieka bardzo niebezpieczne. Co roku na choroby odzwierzęce zapada prawie 50 tysięcy Polaków.

Zakażamy się poprzez kontakt ze zwierzętami albo jedzenie skażonej żywności.
Choroby odzwierzęce (zoonozy) wywołują między innymi wirusy, bakterie, chlamydie, pierwotniaki, robaki oraz złowrogie priony BSE.

Aż trudno uwierzyć, że to wszystko występuje w naszym codziennym otoczeniu. Ludzie zakażają się najczęściej poprzez bezpośredni kontakt z chorymi zwierzętami lub ich nosicielami, a także po spożyciu zakażonych produktów. Czynniki zakaźne wnikają do organizmu przez przewód pokarmowy, układ oddechowy, uszkodzoną skórę i błony śluzowe, a także przez łożysko i błony płodowe.

Szczególnie narażeni na infekcje są hodowcy zwierząt, lekarze weterynarii, zootechnicy, hodowcy drobiu, myśliwi, leśnicy i rzeźnicy. Zakazić można się przez kontakt z odchodami zwierząt, ale także produktami zwierzęcymi i odpadami z produkcji i chowu.

Na zoonozy chorują też same zwierzęta. Choroby mogą jednak przebiegać bezobjawowo.
Wścieklizna

Ta wirusowa choroba układu nerwowego może się zakończyć nawet śmiercią. Najczęściej chorują na nią osoby pogryzione przez chore zwierzęta.
Na wściekliznę chorują wszystkie zwierzęta domowe i dzikie, głównie lisy, koty i bezpańskie psy.

U zwierząt pierwsze objawy mogą wystąpić w okresie od 14 dni do 2 miesięcy od zakażenia. U ludzi - po dłuższym czasie to jest od sześciu tygodni, nawet do roku.
Aby się ustrzec wścieklizny, najlepiej zaszczepić domowe zwierzęta i osoby zagrożone tą chorobą.

Bruceloza

Zwana inaczej chorobą Banga. To zaraźliwa choroba bakteryjna przeżuwaczy i trzody chlewnej. Bardzo groźna dla hodowców i weterynarzy.

Zakażenie następuje drogą pokarmową lub przez uszkodzoną skórę. Źródłem zakażenia są odchody poporodowe zwierząt.
Aby się jej ustrzec, trzeba stosować rękawice ochronne. Przy obsłudze zwierząt i usuwaniu obornika nie należy jeść ani palić papierosów, no i oczywiście trzeba dokładne myć ręce.

Gruźlica i pryszczyca

Tę pierwszą wywołują prątki gruźlicy. Nosicielami zarazka są bydło, drób i świnie. Źródłem zakażenia - mleko i mięso. Gruźlica może mieć formę płucną, skórną lub narządów wewnętrznych jamy brzusznej i węzłów chłonnych. Zwalcza się ją poprzez szczepienia dzieci (ich odporność maleje wraz z wiekiem), badania kontrolne ludzi (prześwietlenie), badania okresowe bydła oraz eliminację chorych zwierząt.
Pryszczyca to wirusowa choroba zwierząt parzystokopytnych. Zarażamy się nią poprzez ślinę lub mleko chorych zwierząt. Najłatwiej zarażają się dzieci, ale jej przebieg jest łagodny.

Salmoneloza lubi lato

Wywołujące ją pałeczki Salmonelli są wokół nas. Występują też w przewodzie pokarmowym wszystkich zwierząt i ludzi (chorych lub będących nosicielami salmonelli). Bakterie wnikają do naszego organizmu, kiedy spożywamy brudną, zanieczyszczoną i przeterminowaną żywność. Źródłem infekcji są często potrawy zrobione z zakażonych surowców na przykład jaj, lodów, kremów, majonezów, mleka. Niebezpieczny jest też tatar.

Nie bez znaczenia są też brudne ręce i niedomyte naczynia kuchenne. Na zatrucia pokarmowe wywołane pałeczkami salmonelli szczególnie jesteśmy narażeni latem.
Zimą często chorujemy natomiast na jersiniozę. To zatrucie pokarmowe wywołane przez bakterie zimnolubne.
Zatruć można się żywnością zbyt długo przechowywaną w lodówkach.

Higiena na pierwszym miejscu

Przy zatruciach pokarmowych bardzo ważne są warunki utrzymania, dezynfekcja, niszczenie owadów i gryzoni oraz higiena żywności i żywienia.
Zatrucia pokarmowe mogą się skończyć na gorączce i biegunce (w 6 do 12 godzin po posiłku). Bywa jednak, że wywołują ciężkie powikłania takie jak ropne zapalenia opon mózgowych, płuc, wsierdzia, przewodów żółciowych, nerek, ucha środkowego. Dla noworodków mogą się nawet zakończyć śmiercią.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie