Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni w Słupsku robią telewizję

Magdalena Olechnowicz [email protected]
Zajęcia w sali doświadczania świata trwają około 40 minut. Mają zrelaksować i naładować pozytywną energią.
Zajęcia w sali doświadczania świata trwają około 40 minut. Mają zrelaksować i naładować pozytywną energią. Fot. Krzysztof Tomasik
Prezentacje pierwszej w Polsce telewizji osób niepełnosprawnych oraz zupełnie nowej sali doświadczania świata były głównymi punktami wczorajszej akcji "Schizofrenia Otwórzcie Drzwi" obchodzonej w Słupsku.

Realizacja programu telewizyjnego przez osoby niepełnosprawne to ewenement na skalę kraju. W roli realizatorów i bohaterów występują podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Słupsku.

Robimy to dla siebie

- To program realizowany przez osoby niepełnosprawne i kierowany do osób niepełnosprawnych. Na dzień dzisiejszy zrealizowaliśmy jeden odcinek - prezentację naszej placówki. Pokazuje pracę naszych terapeutów, nasze pracownie, cały zakres działań, jakie tu podejmujemy. Trwa 40 minut - mówi Maciej Fusiara, terapeuta w ŚDS. - Stworzyliśmy własną muzykę, dźwięk, obraz, światło. Wszystko jest nasze i mamy do tego pełne prawa autorskie - dodaje.

W przyszłości ma być to jednak program informacyjny.

- Ma informować, w jaki sposób uzyskać decyzję, aby znaleźć się w ośrodku, jak załatwić wszelkie sprawy rentowe. Powiemy, gdzie osoba niepełnosprawna może szukać pomocy. Będzie też cykl odcinków, w których zaprezentujemy najciekawsze osobowości wśród osób niepełnosprawnych. Pokażemy też nasz kabaret i teatr - mówi Maciej Fusiara.

Pierwsza prezentacja pionierskiego programu telewizyjnego odbyła się wczoraj w Słupskim Ośrodku Kultury. Ci, którzy nie widzieli, muszą uzbroić się w cierpliwość, bo póki co nie ma możliwości, aby program obejrzeć w telewizji.

- Liczymy na to, że podejmiemy współpracę z jedną z naszych lokalnych telewizji, która umożliwi nam emisję programu na antenie - mówi Fusiara.

W realizacji programu telewizyjnego bierze udział około dziesięciu osób. To dwoje terapeutów oraz podopieczni ŚDS. Jest to także forma terapii, która ma na celu zaktywizowanie niepełnosprawnych.

- Nasza telewizja powstała dzięki sfinansowaniu z projektu "Bliżej pracy" warsztatów komputerowych, na których nasi podopieczni uczyli się obsługi programów do obróbki obrazu i montażu - mówi Andżelika Szuran-Karpiej, kierownik ŚDS. Program został dofinansowany ze środków unijnych.
Rozbudzanie zmysłów

Przed prezentacją filmu zaproszeni goście mogli obejrzeć w ŚDS nową salę doświadczania świata. Znajduje się w niej m.in. podgrzewane łóżko wodne służące do relaksu, ale także ekrany świetlne, a także rzutnik, na którym ukazują się kolorowe mozaiki.

- Wszystko to ma na celu wyciszenie i zrelaksowanie naszych podopiecznych, ale także naładowanie pozytywną energią - mówi Andżelika Szuran-Karpiej, kierownik ŚDS.

Podoopieczni ŚDS przygotowali też dla gości program artystyczny. Do łez rozbawił uczestników występ kabaretu Buenos. Na ogromne brawa zasłużył także występ młodego składu hip-hopowego Primo Majkel.

O akcji

Tegoroczna akcja "Schizofrenia Otwórzcie Drzwi" organizowana przez MOPR w całości sfinansowana została ze środków projektu "Bliżej pracy, aktywizacja społeczna i lokalna mieszkańców miasta Słupska wymagających wsparcia i wzmocnienia umiejętności społecznych".

Środowiskowy Dom Samopomocy przeznaczony jest dla osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, w tym ze schizofrenią oraz dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza