Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni ze Słupska pokazują swoją sztukę (wideo)

Marcin Prusak
Salonik sztuki osób niepełnosprawnych powstał w mieszkaniu chronionym działającym w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. We wtorek zaprezentowano w nim pierwsze prace.
Salonik sztuki osób niepełnosprawnych powstał w mieszkaniu chronionym działającym w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. We wtorek zaprezentowano w nim pierwsze prace.
Salonik sztuki osób niepełnosprawnych powstał w mieszkaniu chronionym działającym w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku. We wtorek zaprezentowano w nim pierwsze prace.

Salonik powstał w mieszkaniu chronionym przy ul. Tuwima 21a/7. Powstanie saloniku jest efektem zakończenia kolejnych warsztatów, w ramach prowadzonego przez MOPR projektu "Bliżej Pracy". Tym razem zajęcia miały kształtować wrażliwość artystyczną i estetyczną uczestników, którymi byli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy placówki MOPR.

W saloniku zaprezentowany został efekt ich kilkutygodniowej pracy: prace olejne oraz 40 fotografii. Skąd pomysł na tak oryginalny sposób prezentowania prac niepełnosprawnych ludzi?

- Pomysł narodził się wśród samych podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, bo od dawna prowadzimy warsztaty fotograficzne i plastyczne - mówi Andżelika Szuran- Karpiej, kierownik ŚDS. - Mamy duże piękne mieszkanie, które mieści się w centrum miasta. Podopieczni wpadli na pomysł, żeby zaprezentować prace w tym mieszkaniu. Zainspirowały nas działania miłośników sztuki z miast zachodnich. Tam ludzie w starych kamienicach, otwierają galerie sztuki.

Na otwarciu saloniku był Adam Posała, uczestnik przeglądu sztuki osób niepełnosprawnych "Droga do Europy" organizowanym przez PFRON. Jego praca plastyczna zajęła 3 miejsce. To duży sukces, gdyż na konkurs wpłynęło 10 tysięcy prac z całej Polski. O oprawę dźwiękową prezentacji zadbali grający na gitarze Wojciech Hertmanowski oraz wokalistka Marta Mieczowska. Duet zajął drugie miejskie na Gdańskim IX festiwalu artystów niepełnosprawnych "Pozapozy" 2011.

- Do saloniku będzie mógł przyjść każdy słupszczanin, ale nie zawsze - mówi Szuran-Karpiej. - Ponieważ jest to mieszkanie prywatne i chronione, nie możemy pozwolić sobie na to, że zawsze będzie wchodził tu ktoś z ulicy. Dlatego co jakiś czas będziemy organizować wystawy i wówczas będziemy zapraszać zwiedzających.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza