Niepokonany Gryf Słupsk zwyciężył na koniec rundy

Gryf Słupsk wygrał 2:0 w Lipuszu
Gryf Słupsk wygrał 2:0 w Lipuszu Robert Skumiał/FB Gryf Słupsk SA
Rozegrano ostatnią kolejkę spotkań w rundzie jesiennej w IV lidze. Punkty zdobył tylko Gryf Słupsk, który pokonał Wdę Lipusz 2:0. Przegrały zespoły Pogoni Lębork, Jantara Ustka i Lipniczanki Lipnica.

Słupszczanie rozstrzygnęli mecz w pierwszej połowie, kiedy to do siatki gospodarzy trafiali Krzysztof Wańdzio oraz Kacper Jendruch. Gryfici jechali do Lipusza z wolą zwycięstwa i zaczęli realizować to od początku spotkania. Słupszczanie mieli sporą optyczną przewagę i już w pierwszym kwadransie mogli zdobyć bramkę.

Udało się dopiero w 25. minucie. Rzut wolny wykonywał pauzujący tydzień temu reżyser gry słupskiego zespołu - Tomasz Piekarski. Głową zgrał piłkę Damian Mikołajczyk, a z kilku metrów ze środka pola karnego futbolówkę wbił do siatki nadbiegający Krzysztof Wańdzio.

Osiem minut potem słupszczanie zdobyli bramkę po pięknej składnej akcji. Szybkim atakiem w swoim stylu popisał się Joseph Amoah. Podciągnął prawą stroną do końcowej linii i wycofał piłkę w stronę pola karnego. Przejął ją nadbiegający Kacper Jendruch, który z 18 metrów przymierzył solidnie w kierunku dalszego słupka. Bramkarz z Lipusza był bez szans. Słupszczanie mogli w pierwszej połowie zdobyć jeszcze kolejne gole i już po pierwszej połowie rozstrzygnąć ostatecznie losy meczu. Nie udało się to, więc od początku drugiej odsłony natarli nieźle w ofensywie spisujący się w meczach u siebie piłkarze Wdy. Pierwsze dwadzieścia minut drugiej części meczu należało do nich, ale linia defensywna gryfitów oraz bramkarz Mirosław Dybowski spisywali się bez zarzutu.
Po okresie przewagi Wdy znów do głosu doszli gryfici. Ich kontry były groźne (bardzo często z przewagą, np. 4 na 2), ale ostatecznie okazały się nieskuteczne. Korzystny wynik został dowieziony do końca i słupszczanie jako jedyni w lidze zachowali status niepokonanych.

Bardzo trudne zadanie w Gdańsku miał ustecki Jantar. Trudno było się spodziewać choćby punktu w starciu z Lechią II wzmocnioną piłkarzami z pierwszego zespołu, jak choćby Maciejem Gajosem. Pierwsza bramka padła po rzucie wolnym. Źle ustawił się Białczyk, a piłkarz Lechii II uderzył lekko nad murem z kozłem. Drugi gol padł po rajdzie prawą stroną do linii końcowej i wycofaniu na 7. metr i strzale do pustej bramki. Przy trzeciej bramce piłka była z boku dorzucona w pole karne. Maciej Dawid zamiast wybić, przyjął ją udem, a rywal skorzystał z odbitej piłki i z kilku metrów uderzył pod poprzeczkę. Przy ostatnim golu przed przerwą Maciej Dawid skakał do głowy. Z chwili zamieszania skorzystał gdańszczanin, najpierw w słupek, a następnie dobił strzał. Gol na 5:0 to najpierw strzał z 20 metrów, Białczyk sparował piłkę przed siebie i rywal strzelił do pustej bramki. Następnie piłka zagrana do boku, próba dośrodkowania, futbolówka rykoszetem się odbiła nad bramkarzem Jantara i z 2 metrów wpakował ją zawodnik Lechii. Siódmy gol padł po zagraniu wzdłuż bramki, gdzie linię lotu przeciął jeszcze Granosik. Ósmy gol to znów wycofanie spod końcowej linii i strzał z 15 metrów.

Wda Lipusz - Gryf Słupsk 0:2 (0:2)

Bramki: 0:1 Krzysztof Wańdzio (25), 0:2 Kacper Jendruch (33)

Wda: Gradowski - Cysewski, Marcin Oliwa (50 A.Wysiecki), Włoch, Berth, Grela, Ważyński (85 Stanka), Michał Oliwa (67 Prądziński), Plutowski, Laskowski, Gross (78 Głowacki).

Gryf: Dybowski - D.Więckowski, Wańdzio, Piechowski, Amoah, M.Majcher (69 Dąbrowski), Szmytkiewicz (85 Hołowienko), Jendruch, Nałęcz (82 Janikiewicz), Piekarski, D.Mikołajczyk (90 Sz.Mytych).

Lechia II - Jantar Ustka 8:0 (4:0)

Bramki: Maciej Gajos (4, 18, 84), Jakub Arak (29, 34, 75, 87), Kacper Urbański (73)

Lechia II: Woźniak - Kobryń, Dymerski, Chrzanowski, Kapuściński (85 Rycewicz), Żuk (78 Borcuch), Wszołek (55 Urbański), Lipski, Gajos, Mihalik (46 Rugowski), Arak.

Jantar: Białczyk - B.Oleszczuk, Sadowski, Kaczmarek, Fedorow (77 Brzostowicz), M.Żebrowski (46 Hyjek), Granosik, M.Dawid, Sienkiewicz (61 K.Dawid), Miecznikowski (85 J.Żebrowski), K.Wójcik.

Wikęd Luzino - Lipniczanka Lipnica 5:0 (3:0)
1:0 Mateusz Dąbrowski (3), 2:0 Mateusz Dąbrowski (4), 3:0 Krystian Opłatkowski (17), 4:0 Mateusz Dąbrowski (52), 5:0 Krystian Opłatkowski (60)

Lipniczanka: Oleszkiewicz - G.Kuik-Studziński, Szultka, A.Kuik-Studziński (46 Wielewski), Pufelski, Czajkowski, Kropidłowski (22 Breza), Chojnacki, Wojach, Chylewski, Rzepiński.

Od początku spotkania w Pelplinie dominowali gospodarze, którym w pierwszej połowie udało się zdobyć trzy bramki. Pierwsza z nich padła w 12. minucie po rzucie rożnym, głową do siatki trafił Paweł Dirda Po pół godziny gry było już 2:0. Nieudana pułapka ofsajdowa i Daniel Sławiński blokowany przez lęborskich zawodników trafia do siatki.

Pogoń też wypracowała kilka okazji, najbardziej widowiskowa była ta Kwaśnika. Piłka po soczystym uderzeniu z dystansu z trudem została wybita przez bramkarza Wierzycy. Techniczne uderzenie kapitana Łukasza Rackiego dało gospodarzom w 38. minucie trzybramkowe prowadzenie. Po zmianie stron gra się uspokoiła. Gospodarze starali się kontrolować wynik, Pogoń śmielej atakowała z przesuniętym do ofensywy Michałem Jeruciem. W 57. minucie akcja z prawej strony Wojciecha Dobka kończy się golem dla Pogoni. Kilka minut później lęborski zawodnik mocno uderzył w bramkarza.

Groźnie było pod bramką Labudy w 83. minucie, gdzie w zamieszaniu bramkowym w ostatniej chwili został zablokowany strzał zawodnika z Pelplina. Nie do obrony było za to uderzenie w 86. minucie Rackiego. - Mieliśmy dramatyczną sytuację kadrową, dlatego nasza gra wyglądała jak wyglądała, co nie oznacza, że Wierzyca nie zasłużyła na zwycięstwo. Dobrze było widać, co dla drużyny znaczą dziś nieobecni Kostuch, Miszkiewicz, Kliński czy Atanacković. Zabrakło też dwóch młodzieżowców. Dobrze, że ta runda się dla nas już skończyła - mówił po meczu trener Pogoni Waldemar Walkusz.

Wierzyca Pelplin - Pogoń Lębork 4:1 (3:0)

Bramki: 1:0 Paweł Dirda (12-głową), 2:0 Daniel Sławiński (30), 3:0 Łukasz Racki (38), 3:1 Wojciech Dobek (57), 4:1 Łukasz Racki (86)

Wierzyca: Polakowski - Chyła, Kostiuk, Sławiński, Racki, Narożniak, Meller, Dirda, Bradtke, Manuszewski, Dmitrzyk.

Pogoń: Labuda, Musuła, Kochanek, Kozerkiewicz, Dobek, Jeruć, Janowicz, Bigus (69 Złoty), Kwaśnik, Miotk, Iwański (88 Wiśniewski).

Pozostałe wyniki: Arka II Gdynia - GKS Przodkowo 0:2, Jaguar Gdańsk - Kaszubia Kościerzyna 1:5, GKS Kowale - Gedania Gdańsk 3:6, Stolem Gniewino - Cartusia Kartuzy 4:0, Powiśle Dzierzgoń - Gwiazda Karsin 4:2.