Noc Biologów na Akademii Pomorskiej w Słupsku (zdjęcia)

  Noc Biologów na Akademii Pomorskiej w Słupsku (zdjęcia)

  Wojciech Frelichowski

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Noc Biologów na Akademii Pomorskiej w Słupsku (zdjęcia)
  1/25
  przejdź do galerii

  ©Wojciech Frelichowski

  Jak rozpoznać chrząszcze, co to jest aromaterapia, czym grozi nadmiar cukru w organizmie, jak funkcjonuje kręgosłup, albo jak umieścić w butelce jajko ugotowane na twardo? Na te oraz na wiele innych pytań odpowiedź można było znaleźć na Akademii Pomorskiej podczas Nocy Biologów.
  Akcja została zorganizowana już po raz ósmy przez Instytut Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Pomorskiej w Słupsku. Projekt, który ma formę wykładów, warsztatów oraz zajęciach laboratoryjnych, skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, jak również wszystkich osób, którzy interesują się naukami biologicznymi.

  Od kilku lat głównymi odbiorcami Nocy Biologów uczniowie i w celu umożliwienia im uczestnictwa w zajęciach akcja przebiega od południa do godzin poźno popołudniowych. - Ale nazwa została, bo to jest zresztą akcja ogólnopolska kilkunastu ośrodków naukowych w Polsce - wyjaśnia dr Piotr Perliński z Akademii Pomorskiej, koordynator Nocy Biologów w Słupsku.

  W piątek kilka pracowni Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Akademii Pomorskiej zamieniło się ogólnodostępne sale, w których można było usłyszeć wiele ciekawostek związanych z biologia i naukami pokrewnymi. Np. to, że dzienna dawka cukru, która nie szkodzi naszemu zdrowiu to 25 gramów, czyli tyle, ile mieści się na łyżeczce do herbaty.

  - Tymczasem w półlitrowej butelce coli cukru jest dwa razy więcej - mówi mgr Sebastian Szmyjda, który wspólnie z dr hab. Halyną Tkaczenko prowadził warsztaty ph. "Cukier - biała śmierć".

  Z kolei prof. Oleg Tkaczenko w przystępny, a jednoczesnie barwny sposób przybliżył sluchaczom świat chrząszczów.

  - Wielu ludzi boi się tych owadów, ale spokojnie. W Polsce żyją tylko chrząszcze
  niegroźne dla człowieka. Choć niketóre potrafią ukgryźć, nawet znane wszystkim biedronki - wyjaśnił profesor.

  Na zajęciach "Chemiczne czary-mary, które poprowadzili dr Katarzyna Bigus i mgr Marcin Stec z Zakładu Chemii Środowiskowej, można się było przekonać, jak pachnie amoniak, dowiedzieć się, w jaki sposób umieścić gotowane jajko w butelce (oczywiście w całości) i zobaczyć, co prawda tylko w probówce, jak wygląda burza widziana z kosmosu.

  Dr Mariola Truchan i dr hab. prof. AP Zbigniew Sobisz wyjaśnili zainteresowanym, na czym polega aromaterapia, czyli z jakich roślin powstają olejki eteryczne i jak je stosować. Do prób zapachowych udostępniono kilkanaście rodzajów olejków, w tym kilku bardzo rzadko spotykanych.

  Na zajęciach z kosmetologii, które prowadziła dr hab. Natalia Kurhaluk i Natalia Tulin, studentka tej specjalności, chętni mogli się poddać zabiegowi nałożenia maseczki spreparowanej z naturalnych składników.

  Natomiast na warsztatach o kręgosłupie, które dla najmłodszych zorganizowała dr Marta Zdanowicz, była mowa nie tylko jak jest zbudowany ten jeden z ważniejszych elementów szkieletu człowieka, ale także jak należy o nie go dbać, m.in. przyjmując prawidłową pozycje siedząc w szkolnej ławce.

  ZOBACZ TAKŻE: W Słupskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej podsumowano działania w ramach Słupskiego Ośrodka Akademickiego

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone