Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Świętojańska nad jeziorem Obłęskim. Widowisko tańca i ognia [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Noc Świętojańska nad jeziorem Obłęskim.
Noc Świętojańska nad jeziorem Obłęskim. Gmina Kępice
W minioną sobotę nad jeziorem Obłęskim koło Kępic zorganizowano widowisko plenerowe „Noc Świętojańska”. Przygotowano inscenizację z tańcem i teatrem ognia.

W gminie Kępice to już w zasadzie tradycja, że w ostatni weekend czerwca organizowana jest impreza związana z nocą świętojańską. Ten pokaz również w poprzednim roku odbył się nad brzegiem jeziora Obłęskiego.

Noc Świętojańska to chrześcijańskie wcielenie Nocy Kupały - słowiańskiego święta związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, które przypada około 21-22 czerwca. Na niektórych obszarach zamieszkanych przez Słowian, np. na południu dzisiejszej Polski, te uroczystości nazywano sobótką.

Słowianie uznawali, że najkrótsza noc w roku jest świętem ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Podobnie uroczystości znane były na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie.

Jednym ze zwyczajów związanych z Nocą Kupały było plecenie wianków, zbieranie ziół, rozpalanie ognisk. Świętowanie odbywało się najczęściej w pobliżu rzek lub jezior, bo woda także była jednym z atrybutów obchodzonego misterium. Sama nazwa Noc Kupały ma związek ze z słowiańskim bóstwem obfitości Kupałą. Jednak współcześni badacze mitologii słowiańskiej negują istnienie bóstwa o takiej nazwie.

Na ziemiach polskich po ich schrystianizowaniu kościół długo nie potrafił wykorzenić obchodów Nocy Kupały. Stąd narodził się pomysł zasymilowania tego święta z obrzędowością chrześcijańską. A ponieważ to święto przypadało w okolicy wigilii świętego Jana Chrzciciela (23 na 24 czerwca) zaczęto jest nazywać Nocą Świętojańską.

Organizatorami widowiska nad jeziorem Obłęskim była Gmina Kępice i Biblioteka Miasta i Gminy Kępice.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza