Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa słupska przychodnia wkrótce przyjmie pacjentów

Magdalena Olechnowicz
Prace wykończeniowe w gabinecie zabiegowym nowej przychodni.
Prace wykończeniowe w gabinecie zabiegowym nowej przychodni. Fot. Krzysztof Tomasik
Trwają prace wykończeniowe w budynku przychodni przy ul. Westerplatte. Za dwa miesiące obiekt będzie gotowy.

Budynek już z zewnątrz wygląda okazale. Jego architektura przykuwa uwagę przechodniów. Elewacja zewnętrzna jest już zrobiona. Wczoraj odwiedziliśmy plac budowy. Okazuje się, że prace wewnątrz też dobiegają końca.

- Zostały prace wykończeniowe. W części pomieszczeń jest już glazura i terakota. Wszystko idzie zgodnie z planem. W tej chwili kładziemy już polbruk na parkingu przed budynkiem - mówi Jacek Pawiński, dyrektor Rejonowego Zarządu Inwestycji, który jest inwestorem zastępczym.

Przychodnia robi wrażenie. Zamontowane są już dwie windy - jedna zewnętrzna dla osób niepełnosprawnych, ale także dla ciężarnych, które dojadą nią na trzecie piętro m.in. do szkoły rodzenia czy też poradni laktacyjnej. Druga winda jest wewnątrz budynku. Przygotowane są też toalety, także pod kątem osób niepełnosprawnych. Wstawione są już wszystkie okna. Prace wykonuje firma Elwoz z miejscowości Szklana koło Sierakowic. Zakończenie planowane jest na koniec października.

- Liczymy, że później jeszcze dwa tygodnie zajmie nam przeprowadzka i urządzenie gabinetów lekarskich. W połowie listopada powinni tam być przyjęci pierwsi pacjenci - mówi Violetta Karwalska, kierownik referatu spraw społecznych w Wydziale Zdrowia i Opieki Społecznej w słupskim ratuszu.

Do nowego budynku przeniosą się trzy przychodnie z terenu miasta - SP ZOZ z Mierosławskiego 6 i 7 oraz z Armii Krajowej 33. Z opieki lekarskiej korzystać będzie tam około 2200 dzieci - pod okiem dwóch lekarzy pediatrów i 7600 osób dorosłych, których leczyć będzie pięciu lekarzy ogólnych. Koszt budowy to 4 mln zł.

Budowa przychodni na bazie byłego wojskowego przedszkola to pierwszy etap ogromnego projektu pod nazwą "Zdrowie - mama i ja". Jego realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2004-2009 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2004--2009. Przyznane dofinansowanie wynosi 85 procent kosztów projektu, czyli ponad milion euro.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 1,7 mln euro. Zakłada on jeszcze realizacje pięciu programów profilaktycznych. Trzy z nich już ruszyły, to - "Jakość narodzin - jakość życia" (realizowany na bazie szkoły rodzenia w zakresie przygotowania do aktywnego porodu), "Karmienie piersią najlepsze dla dziecka i matki" (celem jest wspieranie karmienia piersią noworodków i niemowląt w poradni laktacyjnej) oraz "Profilaktyka rozwojowej dysplazji stawów biodrowych u niemowląt" (czyli diagnostyka stawów biodrowych u noworodków i niemowląt w poradni preluksacyjnej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza