Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe obostrzenia! Co będzie zamknięte, co zmieni się w Słupsku?

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Twardy locdown od soboty w całym kraju!
Twardy locdown od soboty w całym kraju!
W czwartek rząd ogłosił nowe obostrzenia. Mają obowiązywać od soboty, 27 marca, do 9 kwietnia. Na ich mocy nie pójdziemy do kosmetyczki, fryzjera, dużego sklepu budowlanego i meblowego, nie poślemy dzieci do przedszkola i żłobka. Co jeszcze się zmieni?

W czwartek przed południem podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zostały ogłoszone nowe obostrzenia. Mają one obowiązywać od soboty, 27 marca, do 9 kwietnia, a więc przez dwa tygodnie, w których środku wypada Wielkanoc.

Zasady wprowadzonego reżimu sanitarnego będą przypominać te z ubiegłego roku, jednak będą nieco łagodniejsze.

Co się zmieni?

Od najbliższej soboty zostają zamknięte sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych. Co ważne, minister Niedzielski zapewnił, że ograniczenia mają dotyczyć handlu detalicznego i hurtownie oraz zakłady produkcyjne mają działać normalnie, tak, aby nie wywołać przestoju w branży budowlanej.

ZOBACZ TEŻ:

W sklepach wielkopowierzchniowych zaostrzony zostanie przepis mówiący o ilości osób mogących przebywać w sklepie. Lokale powyżej 100 metrów kwadratowych będą mogły przyjąć 1 osobę na każde 20 mkw. W sklepach poniżej 100 mkw może przebywać 1 osoba na 15 mkw.

Takie same zasady, jak w sklepach wielkopowierzchniowych, mają obowiązywać w kościołach. Oczywiście zarówno w sklepach, jak i w miejscach kultu religijnego cały czas musimy zachować dystans 1,5 metra oraz zakrywać usta i nos, a także dezynfekować dłonie.

Od soboty zamknięte zostaną salony kosmetyczne, fryzjerskie i urody.
Od przyszłego tygodnia nie poślemy też dzieci do przedszkola i żłobka. Wyjątkiem mają być tu dzieci rodziców, którzy pracują w służbie zdrowia lub w służbach mundurowych.

Jakie zmiany w Słupsku?

W związku z tym, że od 27 marca nie mogą działać przedszkola i żłobki, z wyjątkiem zapewnienia opieki dzieciom medyków i służb mundurowych, zapytaliśmy w wydziale edukacji słupskiego urzędu miasta, o to, jak obowiązek opieki zostanie rozwiązany. Na razie decyzja nie została podjęta.

ZOBACZ TEŻ:

- My też o zaostrzeniu obostrzeń dowiedzieliśmy się z konferencji, dlatego potrzebujemy trochę czasu, aby ustalić, jakie są potrzeby rodziców. Postaramy się, aby do jutra [piątku – przyp. red.] dyrektorzy zebrali informacje od rodziców pracujących w służbach medycznych i mundurowych, czy w ogóle będą chcieli skorzystać z takiej opieki i w jakim zakresie – usłyszeliśmy od Anny Sadlak, dyrektorki wydziału edukacji.

Podczas ostatniego zaostrzania obostrzeń w Słupsku zostały wprowadzone także zmiany w komunikacji miejskiej. W związku z tym, kolejnych zmian już nie będzie, bo na razie nie ma takiej potrzeby. Wcześniejsze zmiany były podyktowane tym, że kilka linii miejskich autobusów obsługuje galerię handlową Jantar, a ta od 13 marca działa w bardzo okrojonym zakresie.

Stare obostrzenia wciąż obowiązują

Pamiętajmy, że wszystkie obostrzenia, które zostały wprowadzone w całym kraju od 20 marca, wciąż obowiązują. Oznacza to, że zamknięte pozostają baseny (dopuszczona jest jedynie działalność lecznicza i ćwiczenia kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, hotele (z wyjątkiem tych robotniczych oraz noclegów w ramach podróży służbowych), galerie handlowe z powierzchnią powyżej 2 tys. metrów kwadratowych (tu czynne będą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, salony prasowe, sklepy zoologiczne, a także punkty usługowe, takie jak pralnie). Zamknięte są obiekty sportowe, które działają tylko na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności. W dalszym ciągu zamknięte pozostają siłownie, kluby fitness i lokale gastronomiczne, które mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos i dowóz. Zamknięte zostają kina, teatry, galerie sztuki, muzea i ośrodki kultury, a także biblioteki. Nauka w szkołach odbywa się tylko zdalnie.

Nie zakaz, ale zalecenie

Minister Adam Niedzielski podczas konferencji poinformował także o dwóch zaleceniach rządu. Pierwsze z nich dotyczy obchodów Wielkanocy. Rząd namawia, abyśmy spędzili je w gronie domowników. Drugie dotyczy pracy zdalnej – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, pracodawcy proszeni są o wysyłanie pracowników na home office.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza