Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe opłaty za usteckie przedszkola jednak od 22 marca

Redakcja
Rodzice dzieci z usteckich przedszkoli nie będą musieli płacić wyrównania opłat za styczeń i luty. Nowe stawki będą obowiązywały od 22 marca.

Pod koniec ubiegłego roku Rada Miasta w Ustce wprowadziła zmiany w sposobie organizacji pobytu dzieci w przedszkolach. Wymagała tego zmieniona w ubiegłym roku ustawa o systemie oświaty.
Nowe przepisy przewidują, że pierwsze pięć godzin pobytu dziecka w przedszkolu jest darmowych. Zapłacić trzeba dopiero za kolejne. Wcześniej była jedna stała opłata wynosząca około 135 zł bez względu na czas, jaki dziecko spędzało w przedszkolu.

Teraz w Ustce za każdą godzinę powyżej piątej rodzice mają płacić po 2,21 zł. Mimo że uchwała weszła w życie 21 marca, czyli po ogłoszeniu w dzienniku urzędowym województwa pomorskiego nowe opłaty miały wejść w życie od 1 stycznia. Taka zmiana spowodowała, że w kwietniu rodzice przedszkolaków dostali rachunki na dopłacenie zaległych od stycznia pieniędzy. Dopłaty miały wynieść nawet 154,44 złotego

Rodzice usteckich przedszkolaków sprzeciwili się temu. Poparła ich dyrekcja przedszkoli. - Moim zdaniem rodzice nie powinni ponosić zaległych opłat, więc nawet nie wyliczałam, jakie powinny być zaległe stawki - przyznała Beata Janiszewska, dyrektorka Przedszkola nr 3 w Ustce, gdy sprawa zaległych opłat wyszła na jaw. - Mam nadzieję, że burmistrz anuluje zaległości.

Dyrektor Janiszewska miała rację. W czasie środowego spotkania władz Ustki z szefami usteckich przedszkoli miejskich zapadła decyzja o anulowaniu większości zaległości.
- Ustaliliśmy, że do 21 marca obowiązywały stare stawki opłat za przedszkola - mówi Jan Olech, burmistrz Ustki. - Chciałem, aby nowe stawki weszły w życie od 1 maja, ale radca prawny stwierdził, że jeśli uchwała została opublikowana w dzienniku urzędowym województwa pomorskiego 21 marca, więc od tego czasu stała się obowiązującym prawem i trzeba ją respektować.

Co to spowoduje w praktyce?
- W naszym przedszkolu rodzice płacą rachunki za pobyt dziecka do 20 dnia każdego miesiąca, więc razem z najnowszym rachunkiem rodzice otrzymają rachunek z wyrównaniem naliczonym od 22 do 31 marca - mówi Zdzisława Zięba, dyrektorka Przedszkola nr 2 w Ustce. - Dla rodziców, których dzieci przebywają w przedszkolu po dziewięć godzin dziennie, dopłata wyniesie 24,08 złotych. Za dzieci dzieci, które w przedszkolu są po osiem godzin, dopłata będzie dużo mniejsza. d

Opinia urzędników wojewody
Zgodę na wejście nowej usteckiej uchwały wydali pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Gdań-sku, którzy opiniowali ją pod względem zgodności z prawem. Początkowo nie zauważyli kolizji z prawem w tym, że ustecka uchwała wchodząca w życie w marcu obowiązywać miała od początku stycznia.
Gdy zwróciliśmy im uwagę, że taki zapis może oznaczać działanie prawa wstecz, urzędnicy wojewody pomorskiego obiecali, że dokładniej przyjrzą się uchwale.

- Prawo zezwala nadawanie mocy wstecznej uchwałom, które wprowadzają regulacje korzystniejsze dla mieszkańców samorządu niż dotychczas obowiązujące - tłumaczy Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego w Gdańsku. - Na razie trudno powiedzieć, czy uchwała zmieniająca zasady opłat za przedszkola jest bardziej czy mniej korzystna dla ustczan. Dlatego zwrócimy się do burmistrza Ustki o dodatkowe dane na ten temat. Porównamy poprzednią i obecną uchwałę,
aby stwierdzić, która z nich jest korzystniejsza i czy można było zastosować zapis wsteczny jej obowiązywania - tłumaczy Roman Nowak.

Wyniki kontroli urzędników marszałka mają być znane w przyszłym tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza