MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe terminy płatności składek dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź!

MARA
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe 123rf
Od 2022 roku wraz z Polskim Ładem dla większości płatników zmienił się termin płatności składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (m.in. urzędy gmin czy miast) termin pozostanie bez zmian – do 5. dnia następnego miesiąca.

Dla pozostałych płatników składek termin zależy od tego, czy posiadają osobowość prawną, czy też nie.
Dla płatników składek, którzy są osobami prawnymi np. spółek kapitałowych, spółdzielni, fundacji itp. - będzie to termin do 15. dnia następnego miesiąca.

Natomiast do 20. dnia następnego miesiąca płacić składki i przekazywać dokumenty będą pozostali płatnicy, m.in. jednoosobowe firmy i inne podmioty bez osobowości prawnej.

Do końca 2021 r. osoby, które prowadzą indywidualną działalność gospodarczą, czyli takie, które opłacają składkę wyłącznie za siebie, miały prawny obowiązek opłacania składek nie później niż do 10. dnia następnego miesiąca. Od 2022 r. termin ten wydłużono do 20. dnia następnego miesiąca.

Nowe terminy dotyczą opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych, rozliczanych w dokumentach składnych począwszy od stycznia 2022 r.

Kontakt z ZUS-em

E-wizyta
E-wizyta umożliwia załatwianie online spraw, które dotyczą emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych z prowadzeniem firmy, czy potwierdzeniem profilu na PUE ZUS.
Aby skorzystać z wirtualnej wizyty, trzeba najpierw się umówić. Wystarczy wejść na stronę zus.pl w zakładkę „e-wizyta”, a następnie kliknąć okienko „umów się na wizytę”. Dzień przed spotkaniem, na wskazany podczas rejestracji numer telefonu, przyjdzie SMS z przypomnieniem, a godzinę przed wizytą mail z linkiem. Po kliknięciu w niego nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS. Jeśli klient chce uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.
Co ważne, w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent, można też umawiać się na konsultacje w języku migowym PJM.

PUE ZUS
PUE ZUS, która ma już ponad 9,2 mln użytkowników, to kompleksowy e-urząd, który umożliwia dostęp do danych zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego przez Internet, w każdym miejscu i czasie. Pozwala składać wnioski i otrzymywać odpowiedzi elektronicznie (np. zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek) bez wizyty w urzędzie. Płatnicy składek mogą zgłosić nowego pracownika i obsługiwać rozliczenia, ubezpieczeni natomiast mogą obliczyć prognozowaną wysokość emerytury. Poprzez PUE można również tworzyć elektroniczne dokumenty z wybranymi danymi z konta potrzebnymi np. w banku czy urzędzie. Dokument jest potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Emeryci i renciści oprócz generowania zaświadczeń mogą też złożyć wniosek o zmianę danych. Świadczeniobiorcy mają dostęp do szczegółowych informacji o otrzymanych świadczeniach i mogą sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie.
Założenie profilu na PUE trwa kilka minut i można to zrobić w każdej chwili. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Następnie należy ustalić hasło do konta, a na podany w formularzu adres e-mail dostaniemy login. Ze względów bezpieczeństwa trzeba również potwierdzić swoją tożsamość, można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego
ePUAP, podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego) bądź osobiście. Konto na PUE można zarejestrować także poprzez serwis bankowości elektronicznej.

Infolinia
Przedsiębiorcy zainteresowani Polskim Ładem, a także rodzice i opiekunowie, którzy chcą dowiedzieć się więcej o Rodzinnym Kapitele Opiekuńczym i świadczeniu wychowawczym „500 plus” mogą skorzystać ze specjalnej infolinii 22 290 55 00. Jest ona czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza