MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie Pomorzan. Cofnięto zasiłki na 712 tysięcy złotych

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie Pomorzan. Cofnięto zasiłki na 712 tysięcy złotych
ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie Pomorzan. Cofnięto zasiłki na 712 tysięcy złotych Przemyslaw Swiderski
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejrzał zwolnienia lekarskie w województwie pomorskim i stwierdził nieprawidłowości w 590 przypadkach. Zakwestionował w związku z tym zasiłki, które opiewają na łączną kwotę 712 tysięcy złotych.

ZUS przeprowadził kontrolę na Pomorzu

ZUS przeprowadził kontrole na Pomorzu w związku ze zwolnieniami lekarskimi. W aż 590 przypadkach stwierdził nieprawidłowości. Kontrole te zaliczały się do dwóch typów: sprawdzenia ich wykorzystania i prawidłowości orzekania oraz wystawiania samych zaświadczeń. W pierwszym z nich sprawdzano, czy chory wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza. Drugi typ kontroli miał na celu weryfikację, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora, a tym samym niezdolna do pracy.

ZOBACZ TAKŻE: Gdyńskie służby walczą z ASF wśród dzików. Miejska populacja do likwidacji, nowe rozporządzenie weszło w życie

W pierwszym kwartale pomorski oddział ZUS przeprowadził kontrolę u ponad 2 tysięcy osób. Prawo do zasiłku cofnięto u 218 z nich, a to oznacza, że cofnięto zasiłki na prawie 400 tysięcy złotych.

- W czasie zwolnienia ubezpieczony powinien postępować tak, by jak najszybciej odzyskać sprawność i wrócić do pracy. Niezależnie od wskazań lekarskich, może wtedy wykonywać tylko czynności codzienne i te, związane z poprawą stanu zdrowia, np. może pójść na wizytę lekarską, do apteki czy po zakupy spożywcze. Postępowanie, które w powszechnym odczuciu jest nieodpowiednie dla chorego i może nasuwać wątpliwości co do rzeczywistego stanu zdrowia jest niezgodne z celem zwolnienia lekarskiego - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

ZOBACZ TAKŻE: Przed nami Juwenalia Gdańskie. Kto wystąpi na Placu Zebrań Ludowych?

Od samego stycznia do marca 2024 roku na Pomorzu wydano prawie 6 tys. orzeczeń w sprawie zwolnień lekarskich. W 372 przypadkach wykryto, że osoby były jednak zdolne do pracy. Zwolnienia skrócono o 2880 dni, a zasiłki cofnięto w łącznej kwocie 312 tys. zł.

W czwartym kwartale 2023 roku słupski i gdański oddziały ZUS stwierdziły nieprawidłowości w 537 przypadkach. Suma zakwestionowanych w ten sposób zasiłków przekroczyła 640 tys. zł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie Pomorzan. Cofnięto zasiłki na 712 tysięcy złotych - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza