MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zalecenia pomogą uniknąć powikłań ciąży. Dotyczą przyszłych mam z otyłością oraz wagi podczas oczekiwań na dziecko

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Ile powinno się przytyć w ciąży? To pytanie zyskało nową odpowiedź dzięki ekspertom szwedzkim. Na podstawie analiz stwierdzili oni, że dotychczasowe zalecenia są do zmiany w przypadku kobiet z otyłością. Zaproponowali nowe wytyczne dla przyszłych mam z dużym nadmiarem kilogramów. Stosując się do nich można nie tylko nie zwiększyć ryzyka powikłań ciąży, a nawet je obniżyć.

Spis treści

Ile powinno się przytyć w ciąży?

Według aktualnych zaleceń kobiety ze wskaźnikiem BMI powyżej 30 punktów, czyli otyłością umiarkowaną, kliniczną i olbrzymią, w czasie ciąży powinny przybrać na wadze od 5 do 9 kg. Jednak według autorów badania opisanego w „The Lancet” obecne zalecenia dotyczące przybierania na wadze w czasie ciąży przez przyszłe mamy z otyłością mogą być złagodzone, a nawet całkowicie odwołane.

Młoda kobieta w ciąży podczas badania na leżance
Nadmierna waga w ciąży utrudnia naturalny poród i sprzyja powikłaniom jej przebiegu kadmy/123RF

Jak wynika z opisanych tam badań szwedzkich wynika, że otyłe kobiety mogą zyskać w ciąży mniej niż 5 kg i bez ryzyka powikłań. Natomiast w przypadku kobiet ze wskaźnikiem BMI powyżej 40 punktów lepsze efekty przynosi brak przyrostu wagi lub jedynie niewielkie zwiększenie się jej wartości. Przytyć powinny jedynie panie, które mają prawidłową masą ciała lub nadwagę.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

To wnioski z analizy danych z badania Stockholm Gotland Cohort Study, które objęło 15 760 otyłych kobiet z ciążą pojedynczą w Sztokholmie i Gotlandii, której dokonali naukowcy z Karolinska Institutet. Obserwacje prowadzono przez osiem lat (2008-2015).

Otyłość w ciąży źródłem groźnych powikłań

Nadmierna waga w ciąży, a zwłaszcza otyłość, zwiększa ryzyko niebezpiecznych powikłań zarówno u matki, jak i u dziecka. W ramach badania analizowano, jak często występowały najczęstsze komplikacje zdrowotne związane z nadmierną masą ciała. Są to m.in.:

  • stan przedrzucawkowy (preeklampsja) wynikający z nieprawidłowego przepływu krwi w łożysku, który prowadzi do nadciśnienia i niedotlenia płodu,
  • cukrzyca ciążowa,
  • nadmierne zatrzymanie masy ciała po porodzie,
  • zaburzenia kardiometaboliczne,
  • nieplanowane cesarskie cięcie,
  • przedwczesny poród,
  • niedowaga lub nadmierna masa ciała dziecka,
  • poronienie lub śmierć dziecka.

Czytaj też: Nadciśnienie w ciąży szkodzi psychice dziecka

Ryzyko tego rodzaju powikłań nie jest większe, gdy kobieta z otyłością I i II stopnia przytyje poniżej 5 kg, a w przypadku otyłości III stopnia brak tycia w ciąży obniża to zagrożenie o 20 procent.

– Doszliśmy do wniosku, że zwiększenie się masy ciała w czasie ciąży u kobiet otyłych poniżej obowiązujących obecnie zaleceń jest bezpieczne – mówi dr Karl Johansson z Karolinska Institutet.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Nowe zalecenia pomogą uniknąć powikłań ciąży. Dotyczą przyszłych mam z otyłością oraz wagi podczas oczekiwań na dziecko - Strona Zdrowia

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza