Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O polsko-ukraińskiej wspólnocie uczniów i nauczycieli na wystawie w usteckiej Adventure [ZDJĘCIA]

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Wideo
od 7 lat
Niepubliczna Szkoła Podstawowa Adventure zorganizowała bardzo interesującą wystawę na temat życia codziennego w szkole, w której uczą się uczniowie polscy, ukraińscy, a także dzieci Polaków, powracających z emigracji. Otwarcie nastąpiło w sobotę.

W sobotę w usteckiej NSP Adventure została otwarta wystawa, która jest efektem projektu Szkoła Wielokulturowa.

– Witamy państwa w wielokulturowej szkole, która tak naprawdę jest w drodze do wielokulturowej szkoły, bo to jest obszerny i złożony temat – tymi słowami powitał gości Dariusz Patoleta, prezes Fundacji Nauka to przygoda, która jest organem prowadzącym szkołę. - Uświadomiliśmy sobie, że migracja dotyka nas już od bardzo dawna. W marcu 2022 roku przyjęliśmy 47 dzieci ukraińskich uchodźców. Polskie rodziny powracają z dziećmi, które nie znają języka polskiego. To jest duży problem, że wychowane są w całkiem innym środowisku, mają inny system wartości. Zastanawia nas, co dzieje się w dzieciach, wyrwanych z Ukrainy, co czują polscy uczniowie? Dzieci radzą sobie świetnie, dogadują się, grają w te same gry, współpracują, kłócą się, ściągają, unikają kartkówek. Tak jak to dzieci, radzą sobie ze swoim życiem, ale w tle coś przeżywają. Naszym zadaniem jest przyjrzeć się temu z uważnością.

- Jeśli chodzi o wielokulturowość naszej szkoły, jesteśmy w bardzo trudnym okresie – mówiła z kolei Iwona Miśkowiak, dyrektor NSP Adventure. - Emigrantów mieliśmy od zawsze. Natomiast czymś innym jest pogodna emigracja i powrót z Anglii, gdzie się urodziło, ale przyjeżdża się do Polski z całą rodziną, domostwem, a czymś całkiem innym jest wielokulturowość, która jest wynikiem uchodźstwa.

W szkole uczy się 70 dzieci, w tym 23 uczniów z Ukrainy, a od poniedziałku przybędzie ich jeszcze 18.

- Mówią o nas wprost, że jesteśmy szkołą ukraińską. Mamy swój program, potrafimy rozmawiać i pracować ze wszystkimi dziećmi, które czują się tu dobrze. Bardzo cieszę się, że możemy dzisiaj spotkać się w tak przemieszanym wielokulturowym gronie – dodała Iwona Miśkowiak, podkreślając ogromy wkład pracy nauczycieli, pracowników szkoły i asystentki.

Wstęgę otwarcia przecięli również wójt gminy Ustka Anna Sobczuk-Jodłowska i burmistrz Ustki Jacek Maniszewski. Na wystawie zgromadzono fotografie, pokazujące życie codzienne uczniów oraz prace wykonane przez dzieci i nauczycieli.

Projekt wielokulturowy wsparty grantem z Centrum Inicjatyw Obywatelskich był realizowany w 2023 roku. Zdjęcia wykonali pracownicy i współpracownicy Teatru Lalki Tęcza, którzy obserwowali dzieci podczas zajęć – Magdalena Tramer, Małgorzata Jurczak i Katarzyna Sulik. Drukiem zdjęć zajął się Fotos. Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku prowadził warsztaty wielopokoleniowe, a Rękodzielnia - warsztaty ceramiczne. Płytki ceramiczne są dziełem uczniów, a napis z drewna znalezionego na plaży - nauczycielki Teresy Kamińskiej.

Szkoła z pasją planuje realizacje kolejnych projektów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza