Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O tym, jak uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 wyruszyli na podbój Portugalii…

red
Nie każdy o tym wie, ale w kwietniu tego roku grupa 20 odważnych uczniów i uczennic pod opieką 4 nieustraszonych nauczycielek wyruszyła na podbój Portugalii. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie udział szkoły w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Szkoła pozyskała środki w kwocie 113.129,00 .

Ale czym jest ten tajemniczy POWER? Mówi się, że jest to młodszy brat programu ERASMUS+, gdyż jest on skierowany do młodzieży w wieku 11-13 lat – oba projekty są realizowane w SP8. Tytuł przedsięwzięcia to „Drama źródłem wiedzy o krajach europejskich”. Punktem kulminacyjnym przedsięwzięcia był wyjazd uczestników do Portugalii. Inicjatywa ta została skierowana do uczniów klas szóstych i siódmych, aby zakwalifikować się do udziału musieli przejść testy językowe i ze znajomości informacji na temat kraju partnerskiego. Kolejnym etapem było przygotowanie uczestników do mobilności. Uczniowie spotykali się z nauczycielami, brali udział w różnych zajęciach. Na warsztatach językowych z języka angielskiego szkolili swoje umiejętności m.in.: podczas lekcji online z uczniami ze szkoły z Portugalii. Na zajęciach informatycznych rozwijali swoje kompetencje cyfrowe poprzez naukę tworzenia i montowania filmów, stworzyli również Padlet (wirtualną tablicę, na której dokumentowali każdy etap projektu).

https:// padlet.com/sp8_slupsk_ power_drama/projekt-po- -wer-2023-drama-as-a- -source-of-knowledge-about-eur-9d6p4042guiul1kv?fbclid=IwAR1gD1YpTySokKucMKxJ7Pz8RdPebMlDHc1uqOtDYXZ3Zr15D4I2e3iSOak

Uczniowie uczęszczali także na zajęcia teatralne, gdzie wspólnie z nauczycielem przygotowali przedstawienie w języku angielskim opowiadające o Słupsku, a swoje zdolności aktorskie mogli też szlifować podczas warsztatów z profesjonalnymi aktorami teatralnymi. W międzyczasie został ogłoszony konkurs na logo projektu skierowany do uczniów szkoły nr 8 i Miejski Konkurs Plastyczny pt.: „Podróże po Europie – kreatywny lapbook”. Po intensywnych przygotowaniach - w piątek 21 kwietnia - rozpoczęła się długa podróż. Była ona dla uczestników projektu pełna wrażeń, szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy lecieli samolotem.

Z lotniska w Porto udali się do pięknego Guimãraes, które zwane jest kolebką Portugalii. Kolejny dzień został przeznaczony na zwiedzanie tego historycznego miasta i poznanie miejscowej kultury w towarzystwie portugalskiego opiekuna projektu - pana Fernando Carvalho i grupy uczniów. Kolejne miasto, które odwiedzili słupszczanie, to Fatima – miejsce bardzo ważne dla Portugalczyków. Pozwoliło to nie tylko zobaczyć przepiękne zabytki, ale także lepiej zrozumieć i poznać mieszkańców tego pięknego kraju. W poniedziałek uczestnicy przenieśli się do cudownej, zabytkowej willi Casa do Monte w Barcelos.

Tego samego dnia rozpoczęły się zajęcia w szkole Agrupamento de Escolas de Barcelos. To właśnie tu uczniowie zaprezentowali swoje przygotowane w Polsce przedstawienie, które zostało bardzo pozytywnie przyjęte. Sama szkoła jest nowoczesną placówką - bardzo przypadła do gustu uczniom. Wspaniale wyposażone laboratorium chemiczne pozwala na wykonywanie różnorodnych doświadczeń, natomiast sala z zaawansowanym sprzętem komputerowym, dostosowanym do obróbki zdjęć i filmów w profesjonalnych programach zachwyciła uczniów, a zwłaszcza chłopców. Największym zaskoczeniem było małe jeziorko położone w centralnym punkcie kompleksu - to jedna z wielu stref relaksu. Podczas tych intensywnych dni młodzież z obu krajów integrowała się, dzieląc się swoją kulturą, zwyczajami, odgrywając scenki oraz nagrywając je, ucząc się wzajemnie tradycyjnych tańców i uprawiając sport – a to wszystko w języku angielskim. Na żywo szybciej znikają bariery językowe.

Miło było obserwować, jak młodzi ludzie nawiązują i zacieśniają znajomości – trwają one do dziś. Nie zabrakło również wymiany doświadczeń i różnic między systemami edukacji. Samo Barcelos słynie z legendy o kogucie, który stał się symbolem kraju, a jego figurki można znaleźć w całym mieście – polscy uczniowie w swoim przedstawieniu nawiązali do Słupskich Niedźwiadków Szczęścia, co bardzo spodobało się gospodarzom, a także przekazali im jeden ze słupskich kamyków, który pojawia się w sztuce. Wycieczki krajoznawcze stanowiły bardzo istotny punkt przedsięwzięcia, pozwoliły zapoznać się z lokalną kulturą, tradycją czy też kuchnią, która jest bardzo ważna dla lokalnej ludności. W Viana do Castelo uczestnicy podziwiali ocean i panoramę miasta ze wzgórza, na którym mieści się Sanktuarium – jest to jeden z najwspanialszych punktów widokowych w całym kraju.

W Bradze podczas festiwalu ulicznego wysłuchali tradycyjnej muzyki i śpiewu, uczniowie dołączyli nawet do par tańczących tradycyjny taniec, co spotkało się z pozytywnym przyjęciem i ogromną sympatią uczestników fiesty. W Porto zwiedzili zabytkowy dworzec kolejowy, uznawany za jeden z najpiękniejszych w całej Europie. Zrobili zakupy na targu Mercado do Bolhão i spacerowali po moście Luís I. Zwieńczeniem wizyty w Porto był rejs statkiem po rzece Duero.

Po powrocie do Polski uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w szkolnym Dniu Europy, gdzie zostało przygotowane stoisko promujące udział w przedsięwzięciu i samą Portugalię. Młodzież przygotowała dekoracje i tradycyjne przekąski oraz desery, które poznali podczas mobilności. Kolejnym działaniem promującym projekt było dzielenie się doświadczeniami i rozdawanie przygotowanego wcześniej newslettera podczas szkolnego pikniku pod hasłem „Wszyscy jesteśmy dziećmi Europy”.

Udział w projekcie pozwolił młodzieży na rozwinięcie bardzo ważnych w dzisiejszym świecie kompetencji m.in.: obywatelskich, osobistych, społecznych, emocjonalnych, cyfrowych i w zakresie wielojęzyczności. A tak wspominają go sami uczniowie: „Rozwinęłam się w znajomości języka angielskiego, jak i w dziedzinie informatyki.” – Iga „Uważam, że ten projekt to super przygoda, dużo zwiedziliśmy i poznaliśmy kulturę Portugalii.” – Maja „Podczas wyjazdu poznałem nowych przyjaciół,poprawiłem umiejętnościpracy w grupie. Z chęcią pojechałbym jeszcze raz.” – Kuba „Poznałem wiele ciekawych osób, ale przede wszystkim zobaczyłem, jak wyglądażycie w innym kraju, inne zwyczaje i kulturę.” - Olek

W ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów" realizowanego w Programie operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

O tym, jak uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 wyruszyli na podbój Portugalii…
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza