MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa odbudowa klifu w Lubiatowie. To miejsce jest przepiękne. Tak wygląda plaża z drona

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ciężki sprzęt pracuje na plaży w miejscowości Lubiatowo. To miejsce przywracane jest do stanu sprzed katastrofalnych w skutkach jesienno-zimowych sztormów, które zdewastowały wydmy i zalały fragment piaszczystego brzegu.

Piękna i popularna plaża w Lubiatowie ucierpiała od sztormowych fal m.in. w grudniu ub. roku. Wzburzone przez wiejący z zachodu wiatr morze zniszczyło zejście nr 44, uszkodziło elementy małej architektury plażowej, podmyły klifową wydmę, powodując jej częściowe zawalenie.

Sztormy uderzały w plażę w Lubiatowie aż do marca. To popularne miejsce zostało jeszcze w czasie sezonu sztormów zabezpieczone szlabanem, uprzątnięto też zniszczone ławki i płotki, które znajdowały się wokół uszkodzonego przez fale zejścia. Urząd Morski w Gdyni, wraz z Nadleśnictwem Choczewo, zarządzające plażą i jej okolicami w Lubiatowie, zaplanowały odbudowę uszkodzonego brzegu, po zakończeniu sezonu sztormowego, na początek kwietnia. Ciężki sprzęt wciąż pracuje na plaży w Lubiatowie.

Odtworzone już zostało zejście na plażę z nawierzchnią z płyt betonowych i drewnianym ogrodzeniem. Wyprofilowane zostały brzeg wydmy wokół zejścia. Zainstalowano oznaczenie z numerem zejścia, ławki.

Wzmocniony ma zostać także brzeg wydmy, m.in. specjalnym płotkiem tzw. wydmotwórczym, a rumowisko spowodowane przez sztorm zostanie przesunięte pod klif. Usunięte z plaży zostały także betonowe fragmenty – pozostałości po dawnym obiekcie Wojsk Ochrony Pogranicza, które na skutek uderzenia sztormowych fal runęły z wydmy na plażę. Ciężki sprzęt wciąż pracuje na plaży w Lubiatowie, ale prace renowacyjne zbliżają się do końca.

Zaznaczmy, plaża wokół zejścia nr 44 w Lubiatowie jest bardzo popularna wśród turystów co nie dziwi, zważając na jej piękno. Wystarczy rzut oka na ujęcia z drona autorstwa naszego fotoreportera, które potwierdza urok tej części bałtyckiego wybrzeża na Pomorzu.

Co istotne, naprawa morskiego wybrzeża stanowi co roku sporą część budżetu Urzędu Morskiego w Gdyni. W 2024 r. Urząd przeznaczy na ochronę brzegów w wysokości ponad 22 mln zł. W ramach tego budżetu zaplanowane są m.in.

  • remont opaski brzegowej w Gdyni (odmorska część Bulwaru Nadmorskiego),
  • przebudowa umocnienia brzegowego w Jastrzębiej Górze,
  • sztuczne zasilanie piaskiem brzegu w Ustce i na Półwyspie  Helskim (odcinek Władysławowo-Jurata).

Także sporządzenie dokumentacji technicznej dla rozbudowy systemu ostróg w Ustce, koncepcja budowy progów podwodnych w Gdyni Orłowie, budowa i remont systemu odwodnienia opaski brzegowej w Rozewiu, remont wjazdu technologicznego Rowach i Jastrzębiej Górze. Prowadzony będzie również monitoring brzegów morskich, wykonywane profile batymetryczne i ortofotomapy, a także badania aktualnego stanu brzegu morskiego (w tym kontrola okresowa budowli ochrony brzegów morskich).

W 2023 roku w zakresie ochrony wybrzeża Urząd Morski w Gdyni zrealizował między innymi: sztuczne zasilanie w rejonie Rowów, Ustki, Pucka, Gdańska Brzeźna, Półwyspu Helskiego (m.in. Jastarnia i Jurata) oraz budowę plaż w Rewie, Mechelinkach i Gdyni Babich Dołach (w ramach modernizacji toru podejściowego do Portu Gdynia).

Zaznaczmy, pod jurysdykcją Urzędu Morskiego w Gdyni znajduje się brzeg o długości 417,5 km (243,8 km od strony morza, 71,5 km brzegu Półwyspu Helskiego, 102,2 km brzegu Zalewu Wiślanego) o powierzchni ok. 3 800 ha (w tym około 1200 ha lasów, należących do Skarbu Państwa), w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trwa odbudowa klifu w Lubiatowie. To miejsce jest przepiękne. Tak wygląda plaża z drona - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza