Obligacje skarbowe sposobem na oszczędzanie. Jakie ryzyko wiąże się z inwestycją?

Materiał informacyjny Banku Pekao S.A.
Obligacje Skarbu Państwa to aktywa, w które mogą zainwestować także inwestorzy o niskiej tolerancji ryzyka. Stanowią one tzw. instrument dłużny, co oznacza, że jedna ze stron (w tym przypadku – Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów) zobowiązuje się do zwrócenia długu drugiej z nich (nabywcy) wraz z odsetkami. Wykup jest dokonywany ze środków państwowych. Ze względu na to ryzyko utraty kapitału jest minimalne.

Czym są obligacje?

Obligacje to rodzaj papieru wartościowego, potwierdzającego dług emitenta względem właściciela obligacji (obligatariusza). Emitent jest zobowiązany do spłaty należności po określonym czasie (lub – w przypadku obligacji wieczystych – zapewnić bezterminowy przepływ środków) wraz z odsetkami. Ze względu na to działają na podobnej zasadzie jak pożyczki.

Wysokość odsetek może być ustalana m.in. według aktualnych stóp procentowych dla pożyczek albo inflacji. Poszczególne rodzaje obligacji różnią się od siebie okresem wykupu i skalą oprocentowania. Mogą też pochodzić od różnych emitentów.
Gdy mówimy o obligacjach skarbowych, to Skarb Państwa jest emitentem, czyli dłużnikiem.

Rodzaje obligacji skarbowych

Obligacje są sprzedawane z określonym terminem wykupu, czyli czasem, po którym emitent musi spłacić zobowiązanie. Pod tym względem wyróżnia się obligacje krótko- (do roku), średnio- (1–5 lat) i długoterminowe (ponad 5 lat). Ważną kwestią jest też oprocentowanie obligacji, które może być zmienne, stałe lub indeksowane inflacją.

Kto może kupić obligacje skarbowe?

Jedną z zalet obligacji skarbowych jest niski próg wejścia. Aby zakupić tego typu instrumenty finansowe, wystarczy mieć do dyspozycji 100 złotych, co odpowiada wartości nominalnej standardowych obligacji skarbowych. Oferta obligacji jest skierowana do szerokiego grona inwestorów z uwagi na bardzo niskie ryzyko, co wynika z zabezpieczenia środków przez Skarb Państwa.

Czy warto inwestować w obligacje skarbowe?

Od października zeszłego roku w ofercie Biura Maklerskiego Pekao dostępne są obligacje skarbowe. To jeden z typów obligacji, który cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów.

Duże zainteresowanie aktywem jest podyktowane m.in. niewielkim ryzykiem inwestycyjnym. Środki, które inwestujesz, są gwarantowane przez Skarb Państwa. Dzięki temu ryzyko, że stracisz swoje pieniądze, jest o wiele niższe niż w przypadku innych rodzajów inwestycji. Również ryzyko stopy procentowej jest ograniczone, z uwagi na precyzyjne określenie w liście emisyjnym warunków, na których możliwe jest dokonanie przedwczesnej sprzedaży.

Kolejną zaletą aktywów jest niski próg wejścia: aktualnie wystarczy nawet 100 zł, by nabyć detaliczną obligację skarbową. Ponadto Skarb Państwa pozwala inwestorom zakupić instrumenty finansowe o różnym oprocentowaniu – stałym, zmiennym, a także obligacje indeksowane inflacją.

W połączeniu z różnymi okresami inwestycji (od 3 miesięcy do 10 lat) sprawia to, że obligacje skarbowe zapewniają wiele możliwości inwestycyjnych. Nadal pozostają jednak jednym z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych. Dotychczas w obligacje skarbowe w Pekao zainwestowało ponad 50 tys. klientów. Przez 12 ostatnich miesięcy inwestorzy wykonali ponad 125 tys. dyspozycji zakupu.

Obligacje skarbowe sprawdzą się jako baza, a także jako doskonała dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Wykup oraz wypłata odsetek gwarantowane są przez Skarb Państwa, dlatego są produktem inwestycyjnym o niskim ryzyku — powiedział Mariusz Kiełczykowski, dyrektor ds. klientów indywidualnych z biura maklerskiego Pekao.

Pamiętaj, że obligatariusze mogą zakończyć inwestycję przed terminem wykupu. W takiej sytuacji odsetki zostaną zmniejszone o opłatę określoną w liście emisyjnym – dokumencie opisującym szczegółowe warunki emisji poszczególnych papierów wartościowych.

Przed sprzedaniem obligacji, Biuro Maklerskie Pekao sprawdza, czy dany rodzaj obligacji skarbowej odpowiada cechom, celom i potrzebom inwestycyjnym danego klienta oraz czy produkt jest adekwatny do jego profilu.

Na podstawie Kwestionariusza MIFID, który uzupełnia inwestor, Biuro Maklerskie Pekao sprawdza, czy klient posiada podstawową wiedzę o obligacjach, jego horyzont inwestycyjny jest co najmniej tak długi jak horyzont inwestycyjny produktu oraz dopuszcza on inwestowanie nie tylko w produkty realizujące cele zrównoważonego rozwoju.

Ze względu na cechy obligacji skarbowych, instrument może nabyć najszersza grupa inwestorów.

Jak zainwestować w obligacje skarbowe w Banku Pekao?

W Obligacje Skarbu Państwa można zainwestować m.in. za pośrednictwem Biura Maklerskiego Pekao na kilka różnych sposobów – przez stronę internetową, z wykorzystaniem infolinii, stacjonarnie (w Punktach Sprzedaży Obligacji), a także z użyciem aplikacji PeoPay. Aktualnie cały proces może odbyć się online.

Aby kupić obligacje, inwestor nie musi być klientem Banku Pekao. Wystarczy, że podpisze umowę o obsługę obligacji detalicznych, co także może zrobić zdalnie. Kanały zdalne ułatwiają zarządzanie i zapewniają dostęp do wszystkich dyspozycji przez całą dobę.

W ofercie Biura Maklerskiego Pekao znajduje się kilka wariantów obligacji – różnice pomiędzy poszczególnymi z nich dotyczą przede wszystkim okresu wykupu i sposobu wyliczania odsetek. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Banku Pekao, jak również na portalu Ministerstwa Finansów.

Szczegółowe informacje o usłudze, w tym opis kosztów oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, oraz informacje nt. sprzedaży krzyżowej usług maklerskich świadczonych przez Biuro Maklerskie Pekao, w tym opis ryzyk oraz wskazanie kosztów i opłat związanych z zawarciem, wykonaniem lub rozwiązaniem poszczególnych umów, zawarte są w Regulaminie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao, Taryfie opłat w zakresie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao oraz Pakiecie informacyjnym, dostępnych na stronie pekao.com.pl/obligacje-skarbowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Obligacje skarbowe sposobem na oszczędzanie. Jakie ryzyko wiąże się z inwestycją? - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza