MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obligacje skarbowe z wybitnym wynikiem w marcu. Pekao S.A. i PKO BP mają powody do radości. Ekspert wskazuje przyczyny wysokiej sprzedaży

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Pekao S.A. i Pekao BP znalazły chętnych na obligacje skarbowe warte ponad 5 mld zł
Pekao S.A. i Pekao BP znalazły chętnych na obligacje skarbowe warte ponad 5 mld zł jermos/PPG
Wobec tych danych nie można przejść obojętnie. W marcu 2024 r. osoby oszczędzające nabyły obligacje skarbowe o wartości 5,204 mld zł. Dwa polskie banki, które są tzw. agentami emisji papierów wartościowych Ministra Finansów, czyli odpowiadają za ich sprzedaż, mogą mówić o wielkim sukcesie marketingowym. Rok temu, mimo teoretycznie bardziej sprzyjających warunków, udało się bowiem przekroczyć sumę ledwie 2,626 mld zł.

Spis treści

W marcu 2024 roku obligacje Skarbu Państwa znalazły nabywców na łączną sumę 5,204 mld zł (5.204 mln zł). Rok temu było to jedynie 2,626 mld zł (2.626 mln zł), mimo że ofertę zeszłoroczną można uznać za odrobinę korzystniejszą. Skumulowany wynik za 2024 rok także robi wrażenie.

– Od początku roku nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup ponad 15,5 mld złotych, ze średnią sprzedażą na poziomie ponad 5 mld złotych miesięcznie – komentuje Jurand Drop na stronie resortu podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Sprawdzamy, co może stać za tak dobrym wynikiem sprzedaży obligacji z marca 2024 roku i jakie z papierów wartościowych okazały się hitem sprzedaży.

Marcowe obligacje Skarbu Państwa w 2024 roku miały niższe oprocentowanie niż rok temu

Sprzedaż obligacji skarbowych w marcu była nie tylko znacznie wyższa od sprzedaży w analogicznym okresie 2023 roku, ale także w zestawieniu miesiąc do miesiąca. W lutym osoby oszczędzające wydały na obligacje skarbowe 4,517 mld zł (4.517 mln zł).

– Wynik sprzedaży marcowych obligacji skarbowych, prawie dwukrotnie przewyższający ten osiągnięty w zeszłym roku, jest powyżej oczekiwań rynkowych. To bardzo nietypowa sytuacja, bo banki Pekao S.A. i PKO BP, które odpowiadają za sprzedaż obligacji Ministra Finansów, zrobiły znakomity wynik, pomimo niższego oprocentowania wielu instrumentów finansowych – komentuje Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

To Cie może też zainteresować

Rzeczywiście, oprocentowanie oferowanych obligacji było wcześniej na nieco wyższym poziomie. Na przykład oprocentowanie obligacji trzyletnich w 2023 roku wyniosło 6,85 proc., a czteroletnich – 7 proc., tymczasem już w 2024 roku: oprocentowanie marcowych trzylatek ustalono na poziomie 6,40 proc., a czterolatek – 6,55 proc. Skąd zatem wzięła się tak wysoka sprzedaż papierów wartościowych w marcu tego roku?

Są dwie przyczyny wysokiej sprzedaży marcowych obligacji Skarbu Państwa

Zdaniem finansisty Juliusza Bolka, są co najmniej dwa powody tak wysokiej sprzedaży. Nie ma jednak pewności, co przesądziło niemal dwukrotnym wzroście sprzedaży rok do roku.

– W marcu wystąpiła koincydencja kilku czynników, które mogły wpłynąć na rekordowy wynik sprzedaży papierów wartościowych Ministra Finansów: atmosfera zagrożenia wojną w różnych regionach świata, co z reguły nastraja oszczędzających do szukania najbezpieczniejszych lokat, a takimi są obligacje państwowe oraz wzmożona akcja edukacyjna dotycząca tego, czym są takie papiery wartościowe – dodaje szef Instytutu Biznesu.

Kłopot w tym, że również rok 2023 w związku z wojną na Ukrainie nie należał do najspokojniejszych. Z drugiej strony, zaognienie sytuacji na Bliskim Wschodzie, mogło skumulować obawy. Warto też przyjrzeć się strukturze sprzedaży obligacji.

Trzylatki odpowiadały w marcu za prawie 50 proc. sprzedaży wszystkich obligacji skarbowych

W marcu 2024 r. najpopularniejszymi instrumentami były obligacje trzyletnie – TOS. Oszczędzający nabyli popularne trzylatki za łączną kwotę ok. 2,274 mld zł (2.274,4 mln zł), co oznacza aż 44 proc. udział w strukturze sprzedaży. Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje czteroletnie – COI (23 proc.) i jednoroczne – ROR (18 proc.). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje dziesięcioletnie – EDO (7 proc.) i dwuletnie – DOR (5 proc.) trzymiesięczne – OTS (2 proc.).

Obligacje rodzinne Skarbu Państwa znalazły nabywców za rekordową sumę

Coraz lepiej wygląda też sprzedaż obligacji rodzinnych, dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 800+. Klienci przeznaczyli w marcu na obligacje rodzinne łącznie 63 mln zł. To aż o 11 mln więcej niż w lutym, gdy MF sprzedał obligacje rodzinne za 52 mln zł.

To Cię może zainteresować

Jak przypomina resort finansów, obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób, otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 800+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Można nabywać ten rodzaj obligacji maksymalnie do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obligacje skarbowe z wybitnym wynikiem w marcu. Pekao S.A. i PKO BP mają powody do radości. Ekspert wskazuje przyczyny wysokiej sprzedaży - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza