MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Koszalina jest już gotowa. Otwarcie w ciągu kilku dni

Jakub Roszkowski
- Otwarta będzie północna nitka estakady i tylko nią na razie będzie możliwy ruch - słyszymy od Mateusza Grzeszczuka.
- Otwarta będzie północna nitka estakady i tylko nią na razie będzie możliwy ruch - słyszymy od Mateusza Grzeszczuka. GDDKiA
Wszystkie dokumenty zostały złożone do nadzoru budowlanego i w ciągu maksymalnie tygodnia obwodnica Koszalina w ciągu trasy S6 ma zostać otwarta dla kierowców.

- Rzeczywiście dokumentacja jest w tej chwili weryfikowana, wszystkim zależy, by uwolnić już Koszalin od tranzytu, przede wszystkim ciężarowego, więc niewykluczone że jeszcze w tym tygodniu otrzymamy pozwolenie na użytkowanie tej trasy i wtedy cała obwodnica Koszalina i Sianowa będzie już przejezdna - usłyszeliśmy od Mateusza Grzeszczuka, rzecznika prasowego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie.

Co to wszystko oznacza? Oczywiście to, na co czekają kierowcy co najmniej od 2019 roku. To wtedy koszalińsko - sianowska obwodnica w ciągu trasy S6 miała być już gotowa i przejezdna. Ale nie była. Bo budowlańcy natknęli się na wyjątkowo trudne i skomplikowane warunki gruntowe, odmienne od pierwotnie stwierdzonych. Budowę drogi zakończono więc na węźle Koszalin Wschód. Między nim a węzłem Sianów Wschód drogowcy natrafili na drugi poziom wód gruntowych pod ciśnieniem, nieuwzględniony w projekcie. Nie można więc było wykorzystać pierwotnie przewidzianej technologii budowy. Odcinek między tymi węzłami został więc wyłączony z pierwotnego kontraktu na budowę obwodnicy.

Dopiero więc w 2019 roku rozpoczęto aktualizację dokumentacji projektowej i zdecydowano o całkowitej zmianie projektu. Zamiast przejścia drogi pod linią kolejową, została zaprojektowana estakada o długości 800 metrów. Prowadzi nad linią kolejową i obszarem o skomplikowanej strukturze podłoża. Wyłoniony nowy generalny wykonawca - Polbud Pomorze - buduje ten odcinek za 449 milionów złotych. Finał prac już za chwilę. Według posła Jarosława Rzepy nastąpi to 14 czerwca. Drogowcy nie są aż tak konkretni, ale potwierdzają, że nastąpi to w ciągu najbliższego tygodnia.

- Otwarta będzie północna nitka estakady i tylko nią na razie będzie możliwy ruch - słyszymy od Mateusza Grzeszczuka. - Ale w ciągu dwóch, może trzech tygodni także druga nitka tego obiektu ma być gotowa i uzyskać pozwolenie na użytkowanie. Wtedy kontrakt zostanie zakończony, a cała obwodnica Koszalina i Sianowa udostępniona dla kierowców. Trwają również prace na kolejnych odcinkach S6, aż do Trójmiasta. Cała droga ze Szczecina do Gdańska ma być gotowa pod koniec 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obwodnica Koszalina jest już gotowa. Otwarcie w ciągu kilku dni - Głos Koszaliński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza