MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od stycznia MOPR wypłaca słupszczankom świadczenie +1000 zł

Aleksandra Chacińska [email protected]
Świadczenie 1000+ .Świadczenie jest wypłacane co miesiąc przez  12 miesięcy.
Świadczenie 1000+ .Świadczenie jest wypłacane co miesiąc przez 12 miesięcy. Archiwum
O świadczenie mogą się starać także kobiety, które urodziły w ostatnich 3 miesiącach 2015 r.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku informuje o dużym zainteresowaniu nowym świadczeniem rodzicielskim przyznawanym niektórym kobietom, które urodziły dziecko po 1 stycznia 2016 r.

Na 1000 zł mogą liczyć kobiety niepobierające zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego, czyli m.in. studentki oraz bezrobotne, mimo że nie są zarejestrowane w urzędzie pracy. Ustawa przyjęta jeszcze za poprzednich rządów uwzględnia po raz pierwszy osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych.

- W pierwszym miesiącu, czyli w styczniu, zostało przyznanych 149 świadczeń rodzicielskich. Oczywiście wpływają do nas kolejne wnioski o jego przyznanie - mówi Sebastian Ferens, rzecznik prasowy MOPR w Słupsku.

Rodzic po świadczenie może się zgłosić w ciągu trzech miesięcy od porodu. Jeżeli zrobi to w późniejszym terminie, świadczenie będzie mu przysługiwało od momentu złożenia wniosku.

Becikowe 1000+a nowe 500+

Zapytaliśmy pracowników pomocy społecznej, jak pobierane świadczenie przewidziane na pierwszy rok życia dziecka wpłynie na kolejny rządowy projekt - 500 plus. - Rodzina 500 plus nie jest jeszcze obowiązującą ustawą. O szczegółach będziemy rozmawiać po jej wejściu w życie - informuje Ferens.

Nie jest więc jasne, czy matki, które są zatrudnione na umowie cywilno-prawnej, będą miały wliczane do dochodu pobierane becikowe, oraz w jaki sposób wpłynie ono na przyznawane przyszłe świadczenie, jeśli chodzi o dodatkowe 500 zł na pierwsze dziecko (zależne od dochodu).

Każdy wniosek przyjęty

Jak ocenia MOPR, tylko w Słupsku w tym roku na świadczenie rodzicielskie pójdzie 1,7 mln złotych. Mimo że ustawa przewiduje szerokie grono odbiorców, nie uwzględniono specjalnych narzędzi, które miałyby przeciwdziałać nadużyciom.

- Nie oceniamy wnioskodawców pod kątem ewentualnych nadużyć. Do otrzymania świadczenia potrzebne są konkretne dokumenty - przedstawia swoje stanowisko MOPR. Przy sygnałach o nadużyciach sprawdza je pracownik socjalny.

Świadczenie 1000+ .Świadczenie jest wypłacane co miesiąc przez 12 miesięcy.

Rodziny, bez względu na dochód, które przyjęły dziecko na wychowanie, a spełniają inne warunki programu i złożą wniosek w terminie, otrzymają świadczenie przez: 52 tygodnie - przy jednym dziecku, 65 tygodni - przy dwójce dzieci, 67 tygodni - przy trójce dzieci, 69 tygodni - przy czwórce dzieci, a przy piątce i więcej - przez 71 tygodni.

W przypadku dzieci urodzonych przed 2016 rokiem świadczenie jest wypłacane od 1 stycznia 2016 roku do miesiąca ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Wniosek można złożyć także drogą elektroniczną, konieczne jest jednak uwierzytelnienie dokumentu elektronicznym podpisem. Decyzja zostanie przesłana wówczas w tej samej formie.

Czytaj także na GP24

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza