Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odra: Pomoże walczyć z lodem

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. Andrzej Szkocki
Niemcy już testują na swoich lodołamaczach elektroniczny system, który my wdrożyliśmy - mówi Andrzej Kreft, dyrektor RZGW w Szczecinie. - Są nim bardzo zainteresowani.
Niemcy już testują na swoich lodołamaczach elektroniczny system, który my wdrożyliśmy - mówi Andrzej Kreft, dyrektor RZGW w Szczecinie. - Są nim bardzo zainteresowani.
Elektroniczny system będzie pomagał w w akcji kruszenia lodu na Odrze. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie już takim dysponuje.

 - System elektronicznego wsparcia to kolejny etap modyfikacji naszych działań na Odrze - podkreślał dr Andrzej Kreft, dyrektor RZGW w Szczecinie. - Bardzo ułatwi nam podejmowanie skutecznych i decyzji w trakcie akcji lodołamiania. Kosztował 172 tys. zł, w całości został sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

 - Na bieżąco otrzymujemy dokładne informacje o pozycji lodołamaczy - podkreśla Łukasz Kolanda, kierownik techniczny akcji lodołamania RZGW prezentując system. - Każdy lodołamacz jest wyposażony w terminal GPS/GSM. Urządzenia nie wymagają ze strony załogi jednostek wykonywania dodatkowych czynności. Poprzez transmisję internetową w standardzie GPRS przekazywane są współrzędne geograficzne do centralnej bazy. Dane po analizie i wizualizacji pomogą zaplanować akcję kruszenia lodu.

 

Na elektronicznym monitorze mogliśmy śledzić, jak przesuwają się po Odrze "Dzik" i "Odyniec" oraz niemiecka jednostka "Schwedt". Sprawdziliśmy też położenie "Borsuka" we Wrocławiu. Możliwość śledzenia trasy lodołamaczy np. na jeziorze Dąbie podczas akcji kruszenia lodu ma ogromne znaczenie. System pokazuje precyzyjnie ślad, rynny wyrąbane w lodzie.

Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska zwrócił uwagę na bezpieczeństwo.

 - Te kwestie przez lata były bagatelizowane, bo nie było problemu z lodem - powiedział wiceminister. - Ale przed rokiem i dwa lata temu zatory lodowe okazały się bardzo groźne. Musimy być na takie sytuacje przygotowani dlatego inwestujemy m.in. w takie systemy.

Dyrektor RZGW zaprezentował również system fotomap. Cała Odra została udokumentowana pod kątem budowli regulujących bieg rzeki od źródła do ujścia. Precyzyjne zdjęcia wałów, międzywala, czy ostróg pozwalają zobaczyć czy są zadrzewione, czy nie ma ubytku w konstrukcjach itd.

- Stanowią podstawę do decyzji o wycince drzew, uzupełnieniach budowli, te dane służą też Zachodniopomorskiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, z którym w naturalny sposób współpracujemy - dodaje Kreft. - Dokumentujemy też skutki wcześniejszych powodzi, newralgiczne miejsca, gdzie woda uszkadza wały, skuteczność wzmocnień i nowych budowli. To pomaga nam przewidywać różne scenariusze, przeciwdziałać ewentualnych zagrożeniom, chronić mieszkańców dorzeczy.

 

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Jest odpowiedzialny za prowadzenie czynnej ochrony przeciwlodowej, będącej elementem ochrony przeciwpowodziowej na wodach śródlądowych rzeki Odry. Musi dbać o swobodny spływ lodu oraz likwidację zatorów lodowych mogących doprowadzić do wystąpienia powodzi zatorowych. Ma do dyspozycji specjalistyczne statki -lodołamacz). Kierownictwo akcji lodołamania sprawuje RZGW Szczecin.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza