MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oferta dla zdolnych gimnazjalistów z niezamożnych rodzin z małych miejscowości

maz
Od dzisiaj (poniedziałek) Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego rozpoczyna kolejną, szóstą już rekrutację, do programu stypendialnego Marzenia o Nauce. 80 przyszłych stypendystów będzie uczyło się w najlepszych polskich liceach, a ich rodziny nie poniosą z tego tytułu żadnych kosztów.

Kandydat musi jednak spełnić kilka wymogów: musi pochodzić z miejscowości do 30 tys. mieszkańców, na koniec I semestru w klasie 3 gimnazjum musi mieć średnią ocen minimum 4,5 albo być laureatem bądź finalistą przedmiotowego konkursu kuratoryjnego lub olimpiady, a w rodzinie kandydata dochód na jedną osobę nie może przekraczać 900 zł. netto miesięcznie.
W ciągu pięciu dotychczasowych edycji przez Marzenie o Nauce przewinęło się ponad 400 stypendystów.

- W tym roku rozszerzamy nieco obszar naszych działań - mówi Jacek Michałowski, prezes Fundacji EFC. - Naszych kandydatów szukamy we wszystkich miejscowościach do 30 tys. mieszkańców. Uznaliśmy, że niezamożne rodziny to nie tylko wsie, ale także i mniejsze i średnie miasta - dodaje.

EFC została założona, przez Andrzeja Czerneckiego, nieżyjącego już biznesmena i filantropa, który część zgromadzonego majątku przeznaczył na powołanie fundacji. Głównym założeniem Marzenia o Nauce jest wsparcie bardzo zdolnych i pracowitych młodych ludzie, którzy bez pomocy fundacji przepadliby w systemie oświaty, a ich potencjał zostałby niewykorzystany.

- Zapewniamy naszym podopiecznym wszystko to, czego potrzebują do nauki i funkcjonowania w dużym mieście. Od podręczników, poprzez opłaty szkolne, pomoce naukowe, kursy językowe, czesne w bursie czy bilety komunikacji miejskiej. Zabieramy ich także na ferie i wakacje. - wylicza Michałowski.

Stypendyści EFC we wszystkich miastach wojewódzkich tworzą małe społeczności, ucząc się w wybranym liceum i mieszkając w szkolnych bursach. Zazwyczaj jest to grupa kilkunastu osób, a ich podstawowym zadaniem jest po prostu dobrze się uczyć.
Nad grupą stypendystów w Trójmieście czuwa koordynatorka regionalna Elżbieta Broda. Jest ona łączniczką między stypendystami a fundacją, dba o to, aby jego podopiecznym niczego nie brakowało. - Trzeba pamiętać, że to są bardzo młodzi ludzie, mieszkający z dala od swoich rodzinnych domów, będący w innym otoczeniu, nowej szkole, gdzie poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko. Ich ambicje zderzają się z nieznanymi okolicznościami, a moim zadaniem m.in. jest przeprowadzić ich przez tę zmianę w miarę bezboleśnie - wyjaśnia.
Formularz zgłoszeniowy na stronie www.efc.edu.pl należy wypełnić w nieprzekraczalnym terminie 31 marca. Więcej informacje na stronie internetowej Fundacji EFC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza