Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okiem Kazimierza Rolbieckiego. Jedenasta publikacja cenionego fotoreportera

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Kazimierz Rolbiecki jest cenionym w regionie fotoreporterem. Wydał właśnie 11 album.
Kazimierz Rolbiecki jest cenionym w regionie fotoreporterem. Wydał właśnie 11 album. UM, B. Adamczyk, Waldemar Michorzewski
W restauracji Jaś Kowalski w Bytowie odbyła się promocja najnowszego albumu "Bytów-czas transformacji. Okiem Kazimierza Rolbieckiego". Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Kazimierz Rolbiecki jest znanym w regionie fotoreporterem. Fotografią zajmuje się od szóstej klasy szkoły podstawowej.

Publikację podzielono na 10 rozdziałów. W pierwszym - „Ludzie i życie codzienne - troski i radości” - zobaczymy scenki z codzienności bytowiaków: mężczyznę, który wkłada kanapę na dach Malucha, pielęgniarki robiące zakupy w kiosku przy szpitalu, rezerwistów idących przez miasto w charakterystycznych chustach, działkowiczów pracujących w ogródkach, gdzie dziś stoją bloki. Kolejny rozdział to zmieniające się oblicze miasta. Fotografie pokazują obiekty, których już nie ma, takie jak gorzelnia, gazownia, plac targowy, te w trakcie budowy, jak osiedle przy ul. Sienkiewicza, jak i współczesne miejsca.
Następna część dotyczy samorządu i życia publicznego, w którym widać np. zebrania z Solidarności w Polmorze, sesje Rady Miejskiej, protesty, odwiedziny ważnych polityków. Rozdział „Gospodarka - firmy prywatne, samorządowe” przedstawia przedsiębiorstwa, które już nie funkcjonują, jak Cegielnia w Niezabyszewie, tartak w Bytowie, a także dawne i współczesne ujęcia z firm takich jak Kołaszewski, Metal, Drutex.
Rozdział „Kultura - działo się!” dotyczy wydarzeń kulturalnych od jarmarku folklorystycznego przez wystawy, koncerty, Dni Bytowa, Watrę, Sommerfest po Festiwal BytOFFsky. W publikacji znalazło się też oczywiście miejsce na zabytki i miejsca pamięci, czyli m.in. zdjęcia zamku w remoncie, nieistniejącego już spichlerza, wykopaliska czy odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci społeczności żydowskiej na Ziemi Bytowskiej. Następny rozdział dotyczy edukacji - od przedszkola po Uniwersytet III Wieku. To m.in. szkolne uroczystości, wydarzenia sportowe, Noc Matematyki w bytowskim ogólniaku czy zakończenie roku szkolnego w ekonomie ostatni raz w starym budynku. Kolejną część poświęcono sportowi, turystyce i rekreacji, w którym znajdziemy m.in. fotografie zrobione nad Jeleniem jeszcze ze starymi pomostami, zdjęcia sportowców, rowerzystów, motocyklistów, drezyniarzy, spacerowiczów w drodze na Górę Siemierzycką. Religia w życiu mieszkańców to kolejna seria zdjęć, na których dostrzeżemy uroczystości kościelne, procesje, występy chórów. Ostatni rozdział przedstawia życie na wsi w gminie Bytów - orkę, wykopki, dożynki, zwierzęta na polu. Każde zdjęcie opatrzone jest podpisem.
Albumy w cenie 80 zł można zakupić w redakcji Kuriera Bytowskiego (ul. Zielona 5) lub w Informacji Turystycznej na rynku w Bytowie.
Kazimierz Rolbiecki jest znanym w regionie fotoreporterem. Fotografią zajmuje się od szóstej klasy szkoły podstawowej. Od tego czasu zrobił z pewnością kilka milionów zdjęć.
- Zaczynałem od kółka fotograficznego - wspomina pan Kazimierz. - Ostatnia publikacja jest jedenastą.
Czy jakieś zdjęcia wyjątkowo wspomina?
- Chyba te, które wykonałem przed laty z motolotni - mówi pan Kazimierz. - Pierwszy wiązał się z dość dużym stresem, wiał mocno wiatr. Drugi to już bajka, to było niezapomniane przeżycie, które każdemu polecam.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza