Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okulary słoneczne skuteczne tylko z filtrem

Fot. Krzysztof Tomasik
Okulary sprzedawane na ulicy nie zawsze mają filtry chroniące przed promieniowaniem słonecznym.
Okulary sprzedawane na ulicy nie zawsze mają filtry chroniące przed promieniowaniem słonecznym. Fot. Krzysztof Tomasik
Okulary słonecznie powinny spełniać nie tylko rolę modowego dodatku, ale także chronić nasz wzrok. Wciąż jednak większość z nas kupuje tanie soczewki, pozbawione filtra.

Na każdym słupskim targowisku i na usteckiej promenadzie można kupić okulary przeciwsłoneczne. Każdy ze sprzedawców zapewnia, że wszystkie jego modele są bezpieczne dla naszych oczu. Zupełnie innego zdania są optycy, którzy twierdzą, że okulary przeciwsłoneczne powinny dobrze chronić nasze oczy przed nadmiarem promieni słonecznych.

Często okulary, które możemy kupić na targowiskach są wyrabiane z materiałów, które nie ograniczają dostępu promieni UV do soczewki naszego oka - mówi Maciej Gawlik, optyk z salonu p. Hilary w Słupsku. - Głównie są one zrobione ze zwykłej pleksy, która nie zatrzymuje dostatecznie promieni. Chociaż na wielu z nich jest naklejka informująca o tym, że chronią w stu procentach, w rzeczywistości ich szkła nie mają odpowiednich certyfikatów.

Wiele osób decyduje się na zakup bazarowych okularów, ponieważ kusi je niska cena. Tego typu soczewki po przecenie kosztują czasem nawet tylko 15 złotych.

Większość osób myśli, że okulary przeciwsłoneczne u optyka są bardzo drogie i trzeba zakupić firmowe Ray-Bany, a to nieprawda - zapewnia Anna Skrobosz, dyrektor jednego z słupskich salonów Vision Express. - Dobre okulary z filtrem można kupić już od 39 złotych. Lepiej więc dołożyć kilkanaście złotych i mieć pewność, że nasze oczy są zabezpieczone.

Zdaniem optyków okulary z pleksy zwyczajnie oszukują soczewkę naszego oka.

Kiedy zakładamy zaciemnione okulary, nasza źrenica automatycznie się rozszerza - dodaje Anna Skrobosz. - Niestety, okulary z bazaru przepuszczają promienie UV, przez co z czasem może dojść do uszkodzenia lub chorób oczu. Pierwszymi objawami noszenia nieprawidłowych okularów przeciwsłonecznych jest ból oczu oraz głowy.

Potem może dojść nawet do owrzodzenia rogówki i uszkodzenia plamki żółtej. Dodatkowo okulary niskiej jakości odkształcają się deformują obraz, co znacznie zmniejsza komfort ich noszenia.

Optycy zalecają też zupełnie inne okulary przeciwsłoneczne na miejskie zakupy, a inne podczas wypadu na łono natury.
- Warto kupić okulary z dodatkową polaryzacją lub fotochromowe - dodaje Maciej Gawlik. - Fotochromowe szkła automatycznie przyciemniają się gdy wychodzimy z pomieszczenia a słońce. Natomiast soczewki fotochromowe powodują zatrzymanie wszelkich rozbłysków czy zakłóceń świetlnych. Dobrze jest mieć tego typu szkła na przykład w czasie, gdy wybieramy się nad wodę lub w czasie zimy, gdy promienie słoneczne odbijają się od śniegu.

Niebezpieczne promieniowanie

Okulary przeciwsłoneczne mają przede wszystkim chronić oczy przed promieniowanie ultrafioletowym. Promieniowanie UV jest silne i przenikające, gdyż charakteryzuje je bardzo krótka długość fal. Dzieli się ono na promieniowanie UVA, UVB i UVC. Promieniowanie UV może powodować uszkodzenia niektórych części oka. Na przykład promieniowanie UVA przyczynia się do powstawania śnieżnej ślepoty (uszkodzenia siatkówki).

Promieniowanie UVB powoduje zaćmę, zapalenie rogówki czy uszkodzenia siatkówki. Najgorszą konsekwencją wystawiania oczu na długotrwałe promieniowanie słoneczne jest zwyrodnienie plamki żółtej, które może prowadzić nawet do ślepoty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza