Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papiery - rzecz ważna

(wxl)
Zaczynamy nowy cykl poradnikowy dla osób, które chcą kupić używany samochód. Dziś o dokumentach, jakie powinniśmy sprawdzić przed kupnem takiego auta.

- Dowód rejestracyjny nie może być pokreślony czy poprawiany. Tylko wydział komunikacji może dokonywać zmian w dowodzie, co każdorazowo jest potwierdzone odpowiednią pieczęcią. Numer silnika i numer nadwozia (numer VIN - międzynarodowy numer identyfikacyjny pojazdu) wpisany do dowodu rejestracyjnego zawsze musi być taki sam jak ten wybity na tabliczce znamionowej. Rzecz ważna: sprawdź, czy nie kupujesz składaka. Popatrz na datę ostatniego badania technicznego. Koniecznie, ale to koniecznie, zobacz na ostatniej stronie dowodu, czy auto nie jest w zastawie bankowym, a więc czy nie jest obciążone niespłaconym kredytem.
- Sprawdź sprzedawcę samochodu. Jeżeli trafiłeś na auto od pierwszego właściciela, to sprzedawca powinien Ci pokazać fakturę zakupu pojazdu. Jego dane sprawdź z co najmniej dwóch dokumentów ze zdjęciem - dowodu osobistego, prawa jazdy lub paszportu. Porównaj dane z dokumentów z danymi w dowodzie rejestracyjnym. Powinny być takie same. Jeżeli masz wątpliwości, odstąp od transakcji - sprzedawca może być podstawiony.

Nie ufaj pośrednikom - nawet pełnomocnictwa notarialne można podrobić.
- Jeżeli kupujesz auto z drugiej ręki zażądaj poprzedniej umoy. Pliczek rachunków z serwisów oraz świadectw technicznych - to dobry znak. Jeżeli są one porządnie przechowywane, to świadectwo, że właściciel dbał o samochód. Przeglądając rachunki sprawdź, czy nie powtarzają się te same naprawy elektryki czy silnika. Jeśli tak, to znaczy, że auto ma trudną do usunięcia wadę. Popatrz też, czy nie ma zbyt wielu rachunków z warsztatów blacharsko-lakierniczych. Jeżeli tak, to zastanów się nad kupnem tego auta.
- Przejrzyj uważnie książkę przeglądów. Sprawdź, czy samochód był poddawany regularnym przeglądom i czy za każdym razem to odnotowywano. Kompletna książka z pieczątkami autoryzowanego serwisu to dobry znak. Dobrze świadczy o stanie samochodu.
- Karta pojazdu. Taką kartę mają standardowo samochody zakupione po 1 lipca 1999 r., od br. również samochody używane. Dokument ten jest na stałe przepisany do pojazdu. Znajdziesz w nim informacje o zmianach parametrów technicznych, numerów rejestracyjnych i nowych właścicielach.
- Poproś sprzedającego o pisemne oświadczenie, że auto ma autentyczny, deklarowany przebieg, nie miało poważnego wypadku, nie jest obciążone kredytem. Przyda Ci się to, gdy będziesz musiał wejść ze sprzedawcą na drogę sądową. To się zdarza. Poproś sprzedającego, jeżeli to jest możliwe, o rachunek.
- Jeśli auto było sprowadzane z zagranicy, sprzedający powinien posiadać oryginał odprawy celnej, faktury (rachunki) z salonu lub komisu, a także książkę wozu (tzw. brief). Jeśli auto go nie posiada, może to oznaczać, że było kupione w częściach i jest to składak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza