Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze dla osób represjonowanych

Rafał Czabrowski [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Wikipedia
Dotychczasowa ustawa o świadczeniach pieniężnych definiuje deportację jako wywiezienie do pracy przymusowej na okres co najmniej sześciu miesięcy z terytorium RP w granicach sprzed 1 września 1939 roku.
Dotychczasowa ustawa o świadczeniach pieniężnych definiuje deportację jako wywiezienie do pracy przymusowej na okres co najmniej sześciu miesięcy z terytorium RP w granicach sprzed 1 września 1939 roku.
Po artykule "Świadczenia dla większej liczby uprawnionych", który ukazał się 21 stycznia na łamach "Głosu" otrzymaliśmy bardzo dużo telefonów od naszych Czytelników.

Przypomnijmy, że osoby, które podczas wojny były deportowane, także w granicach Polski sprzed 1 września 1939 roku, mogą liczyć na rekompensatę. Taką zmianę w przepisach uchwalił w ubiegły czwartek sejm. Dotychczasowe przepisy nie przewidywały przyznania im takich świadczeń.

Chodzi o osoby deportowane przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i III Rzeszę.

- Dotychczasowa ustawa o świadczeniach pieniężnych przysługujących tym osobom definiuje deportację jako wywiezienie do pracy przymusowej na okres co najmniej sześciu miesięcy z terytorium RP w granicach sprzed 1 września 1939 roku na terytorium: III Rzeszy i terenów przez nią okupowanych w okresie wojny w latach 1939-45;

ZSRR i terenów przez niego okupowanych w okresie od 17 września 1939 r. do 5 lutego 1946 r., a po tym okresie do roku 1948 z terytorium obecnego państwa polskiego - mówi Tomasz Lis, dyrektor biura dyrektora generalnego Urzędu do spraw Repatriacji i Osób Represjonowanych.

W grudniu 2009 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że takie uzależnienie prawa do świadczenia deportacyjnego od przekroczenia granicy państwa polskiego jest niezgodne z konstytucją. - Po wyroku Trybunału osoby, którym odmówiono przyznanie świadczenia deportacyjnego mają prawo do wznowienia postępowania. Już kilkadziesiąt takich wniosków do nas wpłynęło - dodaje Tomasz Lis.

Decyzje o przyznaniu uprawnień do świadczenia pieniężnego dla osób deportowanych do pracy przymusowej wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanego wniosku osoby zainteresowanej.

- Do wniosku należy dołączyć: wypełniony czytelnie i podpisany kwestionariusz, dowody potwierdzające deportację do pracy przymusowej (np. dokumenty z miejsca wykonywania pracy przymusowej; zaświadczenia właściwych instytucji, urzędów i archiwów; dowodem w sprawie mogą być również oświadczenia świadków), opinię wystawioną przez stowarzyszenie właściwe dla określonego rodzaju doznanych represji, osoby działające przez pełnomocników powinny również dołączyć odpowiednie pełnomocnictwo.

Wszystkie kopie dokumentów powinny być poświadczone za zgodność z oryginałem. Poświadczenia może dokonać notariusz, urząd administracji rządowej lub samorządowej, upoważniony przedstawiciel stowarzyszenia kombatanckiego - podkreśla Tomasz Lis.

Dokumenty wysyłamy na adres: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa. Wszystkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 022-661-81-29 lub 022-661-87-06. Potrzebne formularze można wydrukować ze strony internetowej www.udskior.gov.pl.

Czytaj też> Abonament RTV - na razie po staremu

 

Osoby osadzone w obozach pracy lub deportowane do pracy przymusowej otrzymują comiesięczne świadczenie pieniężne. Jego wysokość uzależniona jest od długości trwania pracy przymusowej. Maksymalna wysokość świadczenia wynosi 181,10 zł.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza