MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca na czarno w SSSE. Strażnicy graniczni kontrolują zatrudnienie cudzoziemców

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Placówka Straży Granicznej w Ustce
Placówka Straży Granicznej w Ustce Archiwum gp24.pl
Kontrola przeprowadzona przez strażników granicznych z Ustki wykazała, że w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej obcokrajowcy pracowali nielegalnie w przetwórstwie rybnym.

- Legalność pracy blisko 390 cudzoziemców z Kolumbii, Peru, Kuby, Zimbabwe, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji zweryfikowali funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Ustce, którzy zakończyli kontrolę w dwóch firmach, świadczących usługi agencji pracy oraz zajmujących się outsourcingiem pracowniczym na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – informuje Tadeusz Gruchalla-Wensierski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Cudzoziemcy byli kierowani do pracy w przetwórstwie rybnym.
- Funkcjonariusze stwierdzili, że 155 cudzoziemców pracowało nielegalnie. Obcokrajowcy nie mieli też wymaganych zezwoleń i dokumentów, uprawniających do legalnego pobytu w Polsce – relacjonuje Tadeusz Gruchalla-Wensierski. - Dodatkowo mundurowi ustalili, że 102 cudzoziemcom pracodawca powierzył pracę na innych warunkach niż określone w zezwoleniach na pracę. Ponadto nie poinformował pisemnie właściwych urzędów o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemców w wymaganym terminie. Przeciwko pracodawcy i cudzoziemcom Straż Graniczna skieruje do sądu wnioski o ukaranie.

Rzecznik dodaje, że zakończona kontrola obrazuje nowy trend migracyjny pod względem ekonomicznym i świadczenia pracy na polskim rynku przez cudzoziemców pochodzących z rejonu Ameryki Łacińskiej i Południowej.

Podobna kontrola przeprowadzona miesiąc temu również wykazała nieprawidłowości w zatrudnianiu obcokrajowców. Wówczas funkcjonariusze z Ustki zweryfikowali legalność pracy 224 cudzoziemców z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji. W 84 z tych 224 przypadków pracodawcy dali cudzoziemcom pracę nielegalnie, na przykład przed okresem wskazanym w zarejestrowanym oświadczeniu lub na warunkach innych niż te, które zostały określone w oświadczeniach o powierzeniu pracy. Z kolei spośród tych 84 przypadków 56 cudzoziemców pracowało na czarno, czyli świadczyło pracę nielegalnie z własnej winy.

Dodatkowo inne nieprawidłowości dotyczyły zatrudniania Ukraińców. Funkcjonariusze ustali, że w kolejnych 28 przypadkach pracodawca powierzył im wykonywanie pracy wbrew zapisom Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, nie dopełniając formalności wynikających z ustawy.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza