Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT. Zmiany w ulgach podatkowych oraz rozliczaniu przychodów

Anna Piwowarska
W słupskiej skarbówce podatnicy już odbierają druki PIT do wypełnienia.
W słupskiej skarbówce podatnicy już odbierają druki PIT do wypełnienia. Łukasz Capar
Składając w tym roku PIT powinniśmy w szczególności skupić się na ulgach podatkowych oraz rozliczaniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. To tam zaszły największe zmiany.

W przypadku ulgi prorodzinnej zmian nie odczują rodziny z dwójką dzieci - im ulga przysługuje w tym samym wymiarze, co w roku poprzednim. Jednak z każdym następnym dzieckiem wartość odliczeń w ramach tej ulgi będzie rosła.

- Na zmianach stracić mogą rodzice z jednym dzieckiem. Im ulga przysługiwać będzie tylko wtedy, kiedy ich wspólne roczne dochody nie przekroczyły 112 tysięcy złotych bądź 56 tysięcy w przypadku osoby
samotnie wychowującej dziecko - mówi Anna Strzelecka, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupsku.

W przypadku ulgi internetowej zmiany proponowane w rozliczeniu za zeszły rok sprawią, że prawo do niej straci wielu podatników.

Od tego roku z ulgi będzie można skorzystać tylko przez dwa bezpośrednio po sobie następujące lata podatkowe. W tym roku ulga ta przysługiwać będzie więc osobom, które będą chciały z niej skorzystać po raz pierwszy lub drugi. Jeżeli natomiast korzystały z niej już dwukrotnie, to ulga już nie będzie im przysługiwała.

Zmiany odczują również osoby rozliczające podwyższone koszty uzyskania przychodów wynoszące 50 procent uzyskiwanego wynagrodzenia. W grupie tej znajdują się przede wszystkim artyści i twórcy pracujący na zasadach umowy o dzieło. U osób rozliczających się za zeszły rok, łączne podwyższone koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć połowy kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42.764 zł.

W 2014 roku deklarację podatkową złożyć muszą wszyscy, którzy w ubiegłym roku uzyskali przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. PIT wypełnić muszą również również osoby, które uzyskały kwotę wolną od podatku - za ubiegły rok wynosi ona 3091 zł - oraz uzyskały stratę. Deklaracji nie składają osoby, które w ubiegłym roku nie uzyskały żadnego dochodu bądź uzyskiwały kwoty zwolnione od opodatkowania.

W tym roku większość deklaracji podatkowych składać możemy do 30 kwietnia.

- Na pierwsze deklaracje musimy jeszcze poczekać. Informacje od płatnika podatnicy uzyskiwać będą do 28 lutego, a dopiero po ich otrzymaniu będą mogli bez obaw o pomyłkę z czystym sumieniem wypełnić swój PIT - informuje Anna Strzelecka.

Wyjątek, jeśli chodzi o termin składania PIT-ów, stanowi deklaracja z tytułu rozliczania składki zdrowotnej u osób rozliczających się na podstawie karty podatkowej oraz deklaracja za przychody opodatkowane na zasadzie ryczałtu ewidencyjnego.

W tym wypadku górną granicę stanowi 31 stycznia. Do końca tego miesiąca rozliczyć z urzędem skarbowym muszą się również duchowni.

Formularze PIT składać można bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Można również skorzystać z metod alternatywnych, m.in. wysłania deklaracji drogą elektroniczną. W tym wypadku na stronie internetowej
potwierdzić trzeba swoje imię, nazwisko, NIP albo numer PESEL oraz kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu podatkowym z roku poprzedniego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza