Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po redakcyjnym dyżurze. Jest kasa dla rolników

Irena Boguszewska [email protected] Tel. 94 347 35 99
Po redakcyjnym dyżurze. Jest kasa dla rolnikówRolnicy mogą korzystać z dotacji.
Po redakcyjnym dyżurze. Jest kasa dla rolnikówRolnicy mogą korzystać z dotacji. sxc.hu
Rolnicy mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o dopłaty do ziemi, upraw i modernizacji gospodarstw. Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw".

Na pytania związane z tymi tematami w naszej redakcji zorganizowaliśmy telefoniczny dyżur. Na pytania Czytelników odpowiadali: Waldemar Smagieł, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Koszalinie oraz jego zastępca Renata Zahradnik. To już ostatnia relacja z tego dyżuru.

- Słyszałem, że w tym roku nie można już składać wniosków o dopłaty do sadów ekologicznych. Czy to prawda?
- Tak. Od 2013 roku nie można rozpocząć realizacji programu rolnośrodowiskowego w ramach wariantu uprawy sadownicze.

- A jak będzie w przyszłym roku, czy te dopłaty zostaną przywrócone?
- Tego jeszcze nie wiadomo, ale biorąc pod uwagę obowiązujące tendencje, to raczej nie należy się spodziewać przywrócenia tych płatności.

Program rolnośrodowiskowy
Nowe miejsca pracy
- Mam hurtownię artykułów spożywczych i chemicznych na wsi. Zatrudniam dwie osoby. Mieszkam w Koszalinie, nie mam ziemi. Chciałbym rozszerzyć działalność i stworzyć dwa dodatkowe miejsca pracy. Czy mogę otrzymać pieniądze z tego programu?
- W tym przypadku nie jest możliwe udzielenie wsparcia. Zgodnie z przepisami o pomoc może ubiegać się osoba fizyczna, która zamieszkuje w miejscowości należącej do gminy: wiejskiej lub miejsko - wiejskiej, lub miejskiej do 5 tys. mieszkańców w przypadku podmiotów innych niż podejmujące lub wykonujące działalność gospodarczą obejmującą świadczenie usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa. Mieszkaniec Koszalina nie spełnia kryterium i nie może korzystać z tego programu.

- Mam warsztat samochodowy na wsi. Zatrudniam jednego mechanika. Chcę go rozbudować i zatrudnić jeszcze jednego człowieka. Czy mogę wystąpić z wnioskiem?
- O pomoc w ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" może ubiegać się m. in. osoba fizyczna prowadząca jak i podejmująca działalność gospodarczą. W przypadku operacji związanych z budową, przebudową, remontem połączonym z modernizacją, wyposażeniem lub zagospodarowaniem nieruchomości objętej operacją (tj. rozbudowa warsztatu samochodowego) - miejsce zamieszkania wnioskodawcy oraz położenia nieruchomości muszą znajdować się w miejscowości należącej do gminy: wiejskiej, a także miejsko-wiejskiej lub miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców. Tak więc osoba prowadząca warsztat samochodowy na obszarze wiejskim, zatrudniająca jedną osobę może ubiegać się o pomoc, a w ramach realizacji operacji rozbudować warsztat samochodowy i zatrudnić kolejną osobę.

Przetwórstwo warzyw
- Mam gospodarstwo rolne i chcę uruchomić przetwórstwo artykułów rolnych - ziemniaków, marchwi i innych warzyw, czyli myć je, pakować, sprzedawać. Co muszę dołączyć do wniosku o pieniądze? Czy muszę wykazać ile mam własnych pieniędzy. Czy do wkładu własnego liczy się moja ziemia, moje zabudowania, w których będę prowadzić taką działalność?
- Dofinansowaniu podlegają działalności nierolnicze, wymienione w załączniku do Rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 7 marca 2013 roku (Dz. U. z 2013, poz. 339). Ta nowelizacja wprowadziła ograniczenia działalności wspieranych, a mianowicie usunięto z załącznika rodzaje działalności związane z przetwarzaniem lub sprzedażą produktów rolnych. W związku z tym planowana działalność nie może podlegać dofinansowaniu.

Wykaz w załączniku
- Czy jest wykaz, na jaką działalność można otrzymać dofinansowanie? I w jakim momencie się można otrzymać pieniądze - na początku, czy dopiero po zrealizowaniu swojego projektu?
- Wykaz działalności gospodarczych, w których zakresie może być przyznana pomoc wyszczególniony jest w Załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 lipca 2008 roku (poz. 883) z późniejszymi zmianami. W przypadku, gdy wnioskodawca - w związku z realizacją operacji - planuje podjąć bądź rozwinąć działalność gospodarczą w ramach nowego kodu PKD - fakt dokonania odpowiednich w tym zakresie zgłoszeń wnioskodawca dokumentuje wraz z pierwszym wnioskiem o płatność.
Rodzaj działalności wspieranej musi być zgodny z informacjami dotyczącymi przedmiotu działalności wnioskodawcy zawartymi w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo rejestrze przedsiębiorców w KRS albo zaświadczeniem o wpisie do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu szkół i placówek publicznych albo zezwoleniem wydanym na podstawie art. 58 ust. 3 albo art. 59a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r., Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza