Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po redakcyjnym dyżurze. Na handel w Unii nie musisz mieć dodatkowej zgody

Rafał Nagórski [email protected] Tel. 094 347 35 99 Fot. Radek Koleśnik
Nasz ekspert Magdalena Skrzypek-Terlecka.
Nasz ekspert Magdalena Skrzypek-Terlecka.
O możliwość swobodnej sprzedaży polskich produktów w innych unijnych krajach pytali się nasi Czytelnicy.

Dzisiaj prezentujemy drugą część pytań, na które odpowiadała Magdalena Skrzypek-Terlecka z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie.

- Jestem producentem armatury łazienkowej. Chciałem wprowadzić swój towar na rynek niemiecki, ale Niemcy chcą ode mnie uzyskania tamtejszego certyfikatu, co oczywiście wiąże się dla mnie z dużymi kosztami. Czy muszę mieć niemiecki certyfikat, aby sprzedawać tam swój produkt?

- Każdy towar, który jest przedmiotem legalnego obrotu w jednym z państw członkowskich Wspólnoty, powinien być dopuszczony do obrotu w pozostałych państwach członkowskich, nawet jeśli obowiązują tam zupełnie inne przepisy dotyczące obrotu tym towarem. Wymaganie od polskiego producenta uzyskania niemieckiego certyfikatu jakości jest łamaniem zakazu stosowania ograniczeń w handlu. Jeżeli pana towar jest dopuszczony do obrotu w Polsce, to w innych krajach unijnych powinien być sprzedawany bez żadnych ograniczeń. 

 

- Gdzie mogę znaleźć taryfę celną na towary sprowadzane spoza Unii?

- Proszę zajrzeć do tak zwanej bazy TARIC. To Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich, która jest dokumentem uchwalanym corocznie przez Komisję Europejską, opartym na Wspólnej Taryfie Celnej (Common Customs Tariff). Informacje obejmują, prócz stawek celnych, preferencje taryfowe, zawieszenia stawek, stawki GSP, a także cła antysubwencyjne i antydumpingowe oraz opłaty wyrównawcze. W TARICu publikowane są też dane nt. zakazu eksportu i importu oraz ograniczeń i zwrotów eksportowych. Elektroniczna wersja TARICa, dostępna na stronach internetowych Komisji Europejskiej pod adresem:

http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/dds/pl/tarhome.htm

Została zaprojektowana tak, by wszystkie wyżej wymienione informacje były aktualne i dostarczone w sposób prosty i szybki. W tym celu opracowano interfejs użytkownika umożliwiający przeszukiwanie bazy TARIC zarówno według kodów CN, jak i za pomocą słownego opisu pozycji towarowej.

- Słyszałem , że sprzedając towary na terenie UE muszę wypełniać jakieś specjalne deklaracje. Czy to prawda?

- Wypełnianiu deklaracji służy system INTRASTAT, stworzony po to, by monitorować obroty towarowe pomiędzy przedsiębiorcami mającymi swoje siedziby w państwach członkowskich UE. Polega on na dokonywaniu zgłoszeń na stosownych deklaracjach INTRASTAT odnoszących się tak do wwozu jak i wywozu towarów. Zgłoszenia dokonywane są w cyklach miesięcznych. Obowiązek taki spoczywa na przedsiębiorcach będących płatnikiem VAT i realizujących wymianę towarową z krajami UE. 

- Jakie są ogólne zasady rozliczania podatku VAT w obrocie między krajami UE?

- Podatek VAT w państwach członkowskich Unii Europejskiej nie jest pobierany na granicy. Zamiast tego opodatkowanie ma miejsce w kraju nabywcy towaru (w kraju dostawcy stosuje się wówczas stawkę 0 % VAT). Jednak w sytuacji, gdy podatnik VAT z Unii Europejskiej dostarcza towary innym podmiotom z Unii Europejskiej, które nie są płatnikami VAT, jest on zobowiązany do naliczenia podatku VAT według stawki obowiązującej w swoim państwie. Wyjątkiem jest zakup nowych środków transportu. Podatek od nich nabywca uiszcza w kraju, do którego trafia auto. Podobna zasada dotyczy sprzedaży wysyłkowej.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza