MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz zastrzeżenia do przepisów WPR? Zgłoś to w ankiecie, czasu zostało niewiele. KE czeka na opinie polskich rolników

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Do kiedy można wziąć udział w ankiecie?
Do kiedy można wziąć udział w ankiecie? pixabay.com/TBIT/zdjęcie ilustracyjne
W marcu Komisja Europejska uruchomiła ankietę na temat przepisów związanych ze wsparciem finansowym w ramach wspólnej polityki rolnej, a także innych unijnych procedur. Odpowiedzi można udzielać do 8 kwietnia we wszystkich językach UE. Celem programu jest wypracowanie rozwiązań i uproszczeń związanych z korzystaniem ze wsparcia z budżetu.

Spis treści

O co pyta Unia w ankiecie?

Ankieta skierowana jest do rolników. Można w niej wyrazić opinię dotyczącą procedur związanych z dopłatami, kontrolami czy innymi wymogami, a także przepisów odnośnie żywności i sektora producentów w Unii Europejskiej.

Jak przekazuje Komisja Europejska, pytania są krótkie i obejmą różne aspekty wsparcia udzielanego w ramach WPR. Mogą pojawić się rozważania na temat czasu poświęcanego obowiązkom administracyjnym, wykorzystania urządzeń mobilnych, łatwości wypełniania wniosków, czy też oceny procedur zastosowanych do gospodarstw rolnych. Każdy głos zawiera cenne informacje zwrotne, które pomogą zrozumieć główne źródła obaw rolników w wielu krajach.

O tym, że Zielony Ład wzbudził wiele kontrowersji, świadczy skala protestów przeprowadzanych w ostatnich tygodniach w państwach członkowskich. Choć Bruksela ugięła się i poszła na rękę gospodarzom, wprowadzając część zmian, wciąż jednak wielu przedstawicieli wsi ma wątpliwości, czy przepisy WPR wpłyną na korzyść branży.

Wstępne wyniki badania będą przedstawione w połowie kwietnia, a obszerna analiza pojawi się jesienią. Ma na celu wyjaśnić źródła problemów rolników nie tylko na szczeblu unijnym, ale także krajowym.

Ministerstwo rolnictwa zaprasza do wyrażenia opinii

Do udziału w ankiecie zachęca również resort rolnictwa z ministrem Czesławem Siekierskim na czele.

Zależy mi na tym, żeby opinia polskich rolników na temat obciążeń, z którymi się Państwo borykają w ramach korzystania ze wsparcia pochodzącego ze środków UE, wyraźnie wybrzmiała w dyskusji nad dalszymi zmianami WPR, przekazał.

Kwestionariusz ankiety dostępny będzie na stronie unijnej do 8 kwietnia:
Wypełnij ankietę dot. uproszczeń WPR

W oficjalnym stanowisku ministerstwa wskazano, że każdy głos będzie stanowił uzupełnienie działań rządowych w pracy na rzecz usprawniania i upraszczania WPR.

Źródła: KE, MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz zastrzeżenia do przepisów WPR? Zgłoś to w ankiecie, czasu zostało niewiele. KE czeka na opinie polskich rolników - Strefa Agro

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza