Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwodny Jeleń. Może być czysto, ciekawie i bezpiecznie [ZDJĘCIA I WIDEO]

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Płetwonurkowie zrobili już podwodny rekonesans jeziora jeleń.
Płetwonurkowie zrobili już podwodny rekonesans jeziora jeleń. Michał Górny, Aquarius
W końcu pojawił się pomysł na zagospodarowanie i ochronę jeziora Jeleń w Bytowie. Akwen liczący około stu hektarów powierzchni to największa atrakcja turystyczna Pojezierza Bytowskiego. Jezioro Jeleń jest bardzo czystym jeziorem. Zaliczane jest do wyjątkowych akwenów lobeliowych.

Mieszkańcy Bytowa, naukowcy i turyści od wielu lat domagają się ochrony akwenu. Pomysłów na skuteczne i ekologiczne zagospodarowanie brakowało. Pojawiło się światełko w tunelu, bo jeziorem zainteresowani są płetwonurkowie, w których szeregach są naukowcy i specjaliści z dziedziny ochrony przyrody.

Ocena stanu ekologicznego

W latach 1999-2016 w jeziorze zakazane było płetwonurkowanie. Od czerwca 2016 roku jest to jednak możliwe. Michał Górny, który prowadzi bazę nurkową Aquarius nad jeziorem Mausz tej zimy zrobił podwodny rekonesans jeziora.

– Nurkując w okolicznych jeziorach skorzystaliśmy również z możliwości zanurzenia się jeziorze Jeleń – mówi. – Przejrzystość wody jest całkiem dobra, ale zimą zazwyczaj tak jest. Chcielibyśmy wrócić tu jeszcze wiosną i w innych porach roku.
Instruktor ma pomysł na zagospodarowanie jeziora.

- Jestem pewien, że można je pokazać jako wzorcowo zagospodarowane poprzez stworzenie tu bazy edukacyjnej bez uszczerbku na cennych przyrodniczo roślinach – wyjaśnia pan Michał. - Korzyści byłyby dla każdego, począwszy od mieszkańca, przez turystę, a na wędkarzach i płetwonurkach skończywszy. Chodzi między innymi o: ocenę stanu przyrody, przygotowanie dokumentów projektu zagospodarowania z uwzględnieniem cennych elementów środowiska, a dopiero na koniec stworzeniu infrastruktury nawodnej oraz podwodnej. Planujemy stworzenie podwodnej ścieżki ekologicznej i oczywiście prowadzenie kursów i szkoleń płetwonurków.

Instruktor zapewnia, że płetwonurkowie są w stanie systematycznie monitorować jezioro. - Zadbalibyśmy też o systematyczne sprzątanie dna oraz prelekcje dla młodzieży – mówi pan Michał. -Należałoby też zadbać o dobrą współpracę z bytowskim kołem PZW i klubem żeglarskim. To miejsce mogłoby się stać wyjątkowym punktem na mapie turystycznej Pojezierza Bytowskiego, a nawet ewenementem na salę Polski.

Pomysł wart uwagi

Doszło już do spotkania płetwonurków z urzędnikami miejskimi i starostwa.
- Płetwonurkowie pokazali nam filmik z nurkowania pod lodem – mówi Mateusz Oszmaniec, wiceburmistrz Bytowa. – Przyznam, że jestem zaskoczony przejrzystością wody. W tej chwili analizujemy pomysł. Widzimy taką potrzebę, by coś stworzyć nad jeziorem Jeleń. Widzimy wiele korzyści, między innymi mielibyśmy wyczyszczone dno jeziora, a także jest to sposób na jego zabezpieczenie.

Starosta bytowski Leszek Waszkiewicz przyznaje, że pomysł jest bardzo interesujący i wart uwagi.
- Potrzebne jest spotkanie w szerszym kręgu – mówi. – Jestem bardzo zainteresowany tym pomysłem.
Płetwonurkowie uważają podobnie. – Trzeba koniecznie powołać zespół roboczy składający się z fachowców w konkretnych dziedzinach – zapowiada Michał Górny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza