Bartosz Głąb
Tak cieszył się Robert Lewandowski
Tak cieszył się Robert Lewandowski AFP7 vía Europa Press/Associated Press/East News
Polacy za granicą. Ostatni weekend był udany dla polskich napastników. Robert Lewandowski przełamał się w lidze hiszpańskiej, a Krzysztof Piątek zanotował dwa kolejne trafienia w Turcji. Zachwycili także bramkarze - Marcin Bułka ma najwięcej czystych kont w całej lidze, natomiast Wojciech Szczęsny popisywał się fantastycznymi interwencjami w meczu z Interem. Niestety Piotr Zieliński nie znalazł się w kadrze meczowej Napoli, co może świadczyć, że pomocnik już wypadł z kadry mistrza Włoch.

Anglia: Jakub Kiwior z asystą w hicie Premie League

W ostatni weekend najbardziej elektryzującym spotkaniem na Wyspach Brytyjskich było starcie Arsenalu z Liverpoolem. Niespodziewanie od początku drugiej połowy na placu gry pojawił się Jakub Kiwior. Reprezentant Polski najpierw był bliski zdobycia bramki głową, po tym jak znakomicie znalazł się w polu karnym "The Reds", a chwilę później rozpoczął akcję, którą efektownie zakończył Leandro Trossard.

Połowę meczu zagrał też Łukasz Fabiański. Polak wszedł na boisko po przerwie, zmieniając kontuzjowanego Alphonse'a Areolę. Niestety były bramkarz reprezentacji Polski nie może uznać meczu z Manchesterem United za udany. W drugiej połowie dwukrotnie pokonał go Alejandro Garnacho. Zwłaszcza przy pierwszym trafieniu Polak był bezradny, bo został zmylony przez rykoszet.

Na zapleczu dalej świetnie spisuje się Jan Bednarek. Stoper zdobył bramkę dla Southampton już w 4. minucie meczu Championship. "Święci" pokonali Rotherham 2:0 i zajmują pozycję wicelidera tabeli.

Matty Cash grał od 59. minuty, a jego Aston Villa rozbiła na wyjeździe Sheffield United aż 5:0. Reprezentant Polski na murawie pojawił się po tym, gdy jego koledzy wbili przeciwnikowi pięć goli.

Całe spotkanie na ławce rezerwowych Brighton przesiedział Jakub Moder, mimo że zespół do przerwy prowadził już 3:0. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 4:1.

Francja: Marcin Bułka z trzynastym czystym kontem. Jest najlepszy w lidze

Swoje trzynaste czyste konto w lidze francuskiej zanotował Marcin Bułka. Bramkarz jest pod tym względem najlepszy w Ligue 1, a w ligach TOP 5 plasuje się tuż za plecami Yanna Sommera z Interu Mediolan. Szwajcarski bramkarz ma o jedno czyste konto więcej. W niedzielę Nicea z Polakiem w bramce bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z drużyną Brest.

Przemysław Frankowski rozegrał pełne spotkanie, a jego Lens pokonało w meczu wyjazdowym Nantes 1:0. Natomiast w innym meczu Radosław Majecki przesiedział cały mecz na ławce Monaco.

Hiszpania: Robert Lewandowski strzelił ładnego gola. Kamil Piątkowski wyleciał z czerwoną kartką

Powiększyła się grupa polskich piłkarzy w EA Sports La Liga, bo w tej chwili wynosi już trzech zawodników. W ostatni weekend pozytywnie zaprezentował się tylko Robert Lewandowski. Kapitan kadry narodowej otworzył wynik w meczu wyjazdowym z Deportivo Alaves. FC Barcelona wygrała spotkanie 3:1. Dla "Lewego" było to już 9 trafienie w lidze, dzięki czemu wbił się do najlepszej dziesiątki strzelców EA Sports La Liga.

Zdecydowanie gorzej zaprezentował się Kamil Piątkowski w barwach Granady. Polski obrońca po ostrym faulu wyleciał z boiska już w 21. minucie. Mimo gry w osłabieniu, przedostatnia drużyna w lidze zdołała zremisować z Las Palmas 1:1. W kadrze meczowej Granaday zabrakło jeszcze Kamila Jóźwiaka, który do klubu przywędrował na sam koniec zimowego okna transferowego.

Włochy: Wojciech Szczęsny z fantastycznymi paradami. Debiut Karola Świderskiego

Indywidualnie fantastyczny mecz zagrał Wojciech Szczęsny. Podstawowy bramkarz reprezentacji Polski popisał się dwiema fantastycznymi interwencjami w meczu z Interem Mediolan. Jednak w pierwszej połowie pokonał go gracz własnego zespołu przez co "Stara Dama" przegrała prestiżowy mecz. Jednak sam Polak może uznać swój występ za bardzo udany.

Swój pierwszy mecz we włoskiej Serie A zagrał Karol Świderski. Snajper pojawił się na murawie w 60. minucie, a niedługo później Hellas objęło prowadzenie. Jednak znakomita końcówka Napoli sprawiła, że to aktualny mistrz kraju zgarnął komplet punktów. W barwach drużyny z Werony całe spotkanie zagrał Paweł Dawidowicz, a po drugiej stronie, nawet na ławce rezerwowych zabrakło Piotra Zielińskiego, który jest już chyba na stałe skreślony z kadry Napoli.

Drugi pełny mecz z rzędu w barwach Torino zagrał Karol Linetty. Pod koniec spotkania został napomniany żółtą kartką. W drużynie Salernitany z ławki nie podniósł się Mateusz Łęgowski.

Słaby występ zaliczył Łukasz Skorupski. Bramkarz reprezentacji Polski już na początku spotkania zaliczył fatalną wpadkę - podając piłkę pod nogi przeciwnika. Mimo to, Bologna zdołała wygrać z Sassuolo 4:2.

W "polskim" Empoli od początku rozpoczęło trzech Polaków. Szymon Żurkowski i Bartosz Bereszyński zeszli z boiska w drugiej połowie. Natomiast Sebastian Walukiewicz zaliczył pełny występ, a w 53. minucie został ukarany żółtą kartką za faul.

Na zapleczu dobrze odnalazł się Filip Jagiełło. Skrzydłowy niedawno trafił do broniącej się przed spadkiem Spezii, a w ostatnią sobotę zdobył ważną bramkę dla tej drużyny. Polak wpisał się na listę strzelców w 34. minucie doprowadzając do wyrównania. Mecz zakończył się właśnie remisem 1:1.

Turcja, Niemcy i pozostałe ligi zagraniczne

Kolejne dwa trafienia zanotował będący w niesamowitej formie Krzysztof Piątek. Polski snajper wpisał się na listę strzelców w 36. i 71. minucie. Obecnie 28-letni gracz ma już na swoim koncie 12 goli w lidze i zajmuje 4. miejsce w klasyfikacji strzelców. Do liderującego Edina Dżeko traci 4 bramki.

W "polskim" meczu żaden z naszych graczy się nie wyróżnił. Fenerbahce pokonało na wyjeździe Antalyaspor 2:0. W barwach gospodarzy całe spotkanie rozegrali Adam Buksa i Jakub Kałuziński. Ten drugi w końcówce został ukarany żółtą kartką. Po przeciwnej stronie w 88. minucie zszedł Sebastian Szymański.

W Bundeslidze Jakub Kamiński, Dawid Kownacki i Robert Gumny całe mecze spędzili na ławkach rezerwowych swoich drużyn. Natomiast na zapleczu bramkę w szalonym meczu zdobył Dennis Jastrzembski. Jego Fortuna Dusseldorf przegrała z Padeborn 3:4. W innych meczach Tymoteusz Puchacz i Michał Karbownik wyszli w podstawowych składach.

Na greckich boiskach coraz lepiej radzi sobie Bartłomiej Drągowski. Bramkarz reprezentacji Polski zachował czyste konto w hitowym spotkaniu. Jego Panathinaikos pokonał u siebie Olympiacos 2:0. W drugiej połowie Polak popisał się jedną efektowną interwencją.

Polacy za granicą. Podsumowanie występów potencjalnych kadrowiczów

Bramkarze:

• Wojciech Szczęsny (Juventus) - 90 minut (0:1 z Interem Mediolan)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - 90 minut, (4:2 z Sassuolo Calcio)
  • Marcin Bułka (Nice) - 90 minut, czyste konto (0:0 z Stade Brest)
  • Bartłomiej Drągowski (Panathinaikos) - 90 minut, czyste konto (2:0 z Olympiacosem Pireus)
  • Kamil Grabara (FC Kopenhaga) - liga duńska startuje 18 lutego

Obrońcy:

• Jakub Kiwior (Arsenal) - 45 minut, asysta i żółta kartka (3:1 z Liverpoolem)
  • Jan Bednarek (Southampton) - 90 minut i 1 gol (2:0 z Rotherham)
  • Michał Helik (Huddersfield) - poza kadrą
  • Matty Cash (Aston Villa) - 32 minuty (5:0 z Sheffield United)
  • Sebastian Walukiewicz (Empoli) - 90 minut i żółta kartka (0:0 z Genuą)
  • Tymoteusz Puchacz (1.FC Kaiseslautern) - 78 minut (1:2 z Elversberg)
  • Michał Karbownik (Herta Berlin) - 90 minut (1:2 z HSV Hamburg)
  • Kamil Piątkowski (Granada) - 29 minut i czerwona kartka (1:1 z Las Palmas)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - 90 minut (1:2 z Napoli)
  • Bartosz Bereszyński (Empoli) - 53 minuty (0:0 z Genuą)
  • Paweł Bochniewicz (Heerenveen) - 90 minut (3:3 z Sittard)
  • Krystian Bielik (Birmingham City) - 90 minut i żółta kartka (0:1 z West Bromwich Albion)