MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polisa rzecz ważna

(wak)
- Zmotoryzowany zostawił w aucie dokumenty, np. dowód rejestracyjny. Czy w razie kradzieży pojazdu, dostanie odszkodowanie?

Odpowiada: Grażyna Dąbrowa-Włodarska, broker ubezpieczeniowy

- W tym wypadku ubezpieczyciel zawsze odmówi wypłaty odszkodowania, bo dokumenty ułatwiają legalizację auta. Z papierami można go łatwo sprzedać, wyjechać nim za granicę itp.

- Co mamy zrobić, jeśli zgubiliśmy jeden z oryginalnych kluczyków?

- By uniknąć kłopotów z ewentualnym odszkodowaniem, powinniśmy powiadomić o tym pisemnie firmę ubezpieczeniową, pytając jednocześnie, czy w tej sytuacji, nadal udziela ona ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli jest potwierdzenie, oznacza to, że w naszej sytuacji nic się nie zmieniło. Możemy też korzystając z profesjonalnego zakładu, dokonać przezbrojenia czy też wymiany zamków i innych zabezpieczeń, aby w ten sposób mieć dwa oryginalne kluczyki. Wtedy nie musimy zawiadamiać zakładu ubezpieczeń o zgubieniu kluczyka.

- Czy niezapłacenie w terminie jednej z rat AC, może być powodem odmowy wypłaty odszkodowania?

- Tak. Jeśli zmotoryzowany nie opłaci raty AC w terminie, wtedy polisa traci ważność. A więc ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

- Czy firma może potrącić tzw. udział własny?

- Tak, jeśli w umowie jest zapis, że w razie kradzieży ubezpieczyciel potrąca udział własny. Udział własny wynosi najczęściej od 5 do 20 procent wartości odszkodowania. Możemy jednak wykupić polisę bez udziału własnego. Najczęściej kosztuje to więcej o ok. 5 procent składki. Wtedy ubezpieczyciel wypłaci pełne odszkodowanie.

- Czyli trzeba dokładnie czytać umowę i pytać o znaczenie zapisów?

- Bezwzględnie tak, szczególnie poznać obowiązki klienta. Tam mogą znajdować się różnego rodzaju zapisy, które wpływają na utratę całego lub części odszkodowania. Przykładowo niektóre towarzystwa zastrzegają, że nie wypłacą odszkodowania, jeśli zmotoryzowany, np. przekroczył prędkość i wtedy doszło do wypadku z winy posiadacza AC. Zwróćmy też uwagę na sposoby naprawy szkody. Czy w razie kolizji lub wypadku z naszej winy, to my wybieramy sposób naprawy: "Warsztat'' czy "Naprawa gotówkowa'' . Czy też decyzja w tej sprawie będzie należała do ubezpieczyciela Jeśli czytając umowę lub warunki ubezpieczenia, niektóre punkty wzbudzą naszą wątpliwość, zdecydujmy się na innego ubezpieczyciela.

- Co obok zapisów umowy jest ważne, aby szybko dostać odszkodowanie?

- Gdy zawieramy umowę AC, przekażmy agentowi wszystkie niezbędne dane dotyczące przeszłości samochodu. tzn. czy został sprowadzony z zagranicy, czy wcześniej był uszkodzony, czy brakuje oryginalnych kluczyków itp. Informacje te powinny być wpisane do wniosku ubezpieczonego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza