Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Żegluga Morska. Boże Narodzenie na statkach

pit [email protected] 91 481 33 34 Fot. PŻM
Wigilia na statku.
Wigilia na statku.
Święta Bożego Narodzenia półtora tysiąca marynarzy, znajdujących się obecnie na 72 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej – największego polskiego armatora, spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób

.

- Wiele z załóg znajdzie się w tym czasie w bardzo odległych od rodzinnych domów miejscach kuli ziemskiej - informuje Krzysztof Gogol z PŻM. - Marynarze ze statku m/s „Dorine” będą spędzać święta w stolicy Japonii – Tokio, załoga m/s „Solidarność” w chińskim porcie Ningbo, natomiast zamustrowana właśnie obsada najnowszego statku PŻM m/s „Polesie”, w wigilię opuści chińską stocznię Xingang i wyruszy w długą podróż przez Pacyfik, po drodze odwiedzając koreański port Yosu.

W różnych miejscach globu

Na otwartym Atlantyku podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia znajdzie się załoga m/s „Isadora”. Statek ten właśnie zakończył wizytę u Świętego Mikołaja (port San Nicolas w Argentynie) i płynie w kierunku portu Guayaquil w Ekwadorze. Również na Atlantyku znajduje się obecnie załoga m/s „Szare Szeregi”. Peżetemowski panamax po załadunku w porcie Kamsar w Gwinei, płynie w kierunku Europy. W niemieckim porcie Stade spodziewany jest w Nowy Rok. Boże Narodzenie na Atlantyku spędzą także marynarze z innego panamaxa PŻM – m/s „Legiony Polskie”. Statek płynie do Świnoujścia z 62 tysiącami ton amerykańskiego węgla załadowanego w porcie Mobile dla polskich zakładów koksowniczych. Na redzie świnoujskiego portu jednostka spodziewana jest 3 stycznia.

Schronią się w portach

- Część statków PŻM na okres Świąt schroni się w portach rozsianych po całym świecie - kontynuuje Gogol. - M/s „Kociewie”, kończy właśnie swój dziewiczy rejs a załoga statku spędzi Święta w hiszpańskiej Barcelonie. W zimowej scenerii, za kręgiem polarnym, w norweskim porcie Narwik spędzą Boże Narodzenie marynarze statku m/s „Warmia”. Natomiast w krańcowo odmiennych warunkach tropików będzie spożywać wigilię załoga m/s „Podlasie”. Statek w czasie świąt znajdzie się w porcie Matanzas na rzece Orinoko. Podobnie załoga m/s „Pomorze” – w brazylijskim porcie – Paranagua. Chrześcijańskimi wyspami w islamskich portach będą podczas Bożego Narodzenia statki m/s „Ziemia Zamojska” oraz m/s „Ros”. Pierwszy będzie w czasie Świąt przebywał w egipskiej Aleksandrii, drugi – w libijskim porcie Bengazi.

Nowy Orlean

Tradycyjnie już „polskim” portem w czasie Świąt Bożego Narodzenia będzie Nowy Orlean. W czasie Świąt w amerykańskim porcie znajdą się załogi : m/s „Kopalnia Halemba”, m/s „Nogat”, m/s „Roztocze” oraz m/s „Wisła”.

W portach krajowych tegoroczne Boże Narodzenie spędzą załogi statków : m/s „Rega” – w Świnoujściu oraz m/s „Kujawy” – w Gdyni. Do Polski, z komendą : „cała naprzód”, zmierza z tunezyjskiego portu Sfax statek m/s „Kaszuby”. Załoga „Kaszub” w tym roku będzie obchodzić z rodzinami nieco spóźnione Święta. Statek spodziewany jest w porcie w Policach 27 grudnia.

Co na stół wigilijny

W dniu Wigilii centralnym punktem każdego statku jest oczywiście kuchnia, gdzie kucharz wraz z pomocnikami dokłada wszelkich starań, aby marynarzom nie brakowało tego wszystkiego, co spożywaliby podczas wigilijnej kolacji w rodzinnych domach.

Polscy kucharze statkowi słyną na całym świecie ze swojego kunsztu. Nie trudno im zaspokoić nawet najbardziej wyszukane kulinarne wymagania.

Tradycyjnie na statkowym wigilijnym stole – tego dnia wspólnym, przykrytym w jednej mesie (statkowa stołówka, dzieli się zazwyczaj na część oficerską i załogową)– znaleźć możemy 12 potraw. Jest m.in. barszcz z uszkami, śledzie w różnej postaci, wszelakie gatunki ryb, kapusta z grzybami i wiele innych potraw. Są też tradycyjne polskie ciasta, wypieczone w statkowym piecu – sernik, makowiec, czy ciasta drożdżowe.

- W mesie nie może zabraknąć oczywiście choinki do dodaje doradca dyrektora PŻM. - Przedni i tylni maszt przystraja się w czasie Bożego Narodzenia jedliną a każdy marynarz po swojemu przystraja też do świąt własną kabinę.

Kolację wigilijną rozpoczyna oczywiście kapitan, a potem – tak jak w kraju, - wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Późnym wieczorem, każdy z marynarzy zaszywa się zazwyczaj w swojej kabinie i stara się połączyć ze swoimi bliskimi za pośrednictwem telefonu komórkowego. Jeśli nie „złapie zasięgu” może skorzystać ze statkowych satelitarnych środków łączności.

Pasterak

Jeśli statek znajduje się w porcie kraju chrześcijańskiego, po Wigilii część z marynarzy udaje się do miejscowego kościoła na Pasterkę. Statki odwiedzane są także przez duszpasterzy ludzi morza z takich organizacji jak Stella Maris czy Flying Angels, którzy przychodzą z drobnymi podarunkami. Misje te pomagają również w transporcie do kościołów.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza