Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Bogusława X stoi już przed Zamkiem Książąt Pomorskich (zdjęcia)

Fot. Kamil Nagórek
Pomnik zostanie oficjalnie odsłonięty w niedzielę.
Pomnik zostanie oficjalnie odsłonięty w niedzielę. Fot. Kamil Nagórek
W niedzielę przed Zamkiem Książąt Pomorskich w Słupsku zostanie odsłonięty pomnik władcy, który zbudował ten zamek: księcia Bogusława X. W poniedziałek został już ustawiony na miejscu.
Pomnik ksiecia Boguslawa X zostal ustawiony przed Zamkiem Ksiąząt Pomorskich w Slupsku.

Pomnik Bogusława X przed Zamkiem

To inicjatywa fundacji Naji Goeche. W zamyśle Zbigniewa Talewskiego, prezesa fundacji, pomnik ma podkreślać słowiańską i kaszubską tożsamość Słupska. Inicjator budowy pomnika nie kryje rozczarowania faktem, że pomysł spotkał się z niewielkim zainteresowaniem lokalnych polityków.

A nawet ze sprzeciwem niektórych radnych. Wsparcia odmówił także Szczecin, choć Bogusławowi X zawdzięcza status stolicy państwa pomorskiego i rozbudowę swojego zamku. Gdańsk przysłał list z poparciem, ale pieniądze wolał przeznaczyć na budowę pomnika Świętopełka II. Ani grosza na budowę pomnika, która pochłonie blisko 200 tys. zł, nie dał Słupsk. Inicjatywę wspomogły osoby prywatne i instytucje. - Część pieniędzy otrzymaliśmy od rodziny Żmudy-Trzebiatowskich, która kilkaset lat temu otrzymała dobra właśnie od Bogusława X - mówi Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor muzeum.

Pomnik wykonano w Autorskiej Pracowni Rzeźby i Odlewni Brązu Roberta Sobocińskiego ART Product w Poznaniu. Odsłonięcie odbędzie się 12 września o godzinie 14. Będzie jednym z punktów rocznicy nadania Słupskowi praw miejskich. Od dzisiaj pomnik stoi już na swoim miejscu - półtora metra na prawo od wieży zamkowej.

Bogusław X

Władca urodzony w Słupsku w 1454 roku. Złączył w jedno pań-stwo pomorskie księstwa słupskie, szczecińskie i wołogowskie. Zbudował zamki w Szczecinie oraz w Słupsku i w Darłowie.
Ożenił się z Małgorzatą, córką elektora brandenburskiego, którą oskarżył o aborcję - dokonywaną po to, by pozbawić kraj dziedzica tronu i zapewnić dziedzictwo po Bogusławie jej rodzinie. Zamknął ją w więzieniu i rozpoczął starania o rozwód, którego Brandenburka nie doczekała, bo wcześniej zmarła. Potem Bogusław poślubił córkę polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka, Annę Jagiellonkę. W dniu ślubu Bogusław miał 37 lat, a Anna niespełna 15. W czasie 12-letniego małżeństwa Anna urodziła ośmioro dzieci. Dzięki temu dynastia Gryfitów została przedłużona o 114 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza