Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik pomoże napisać skargę

(stefan)
Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie wydało pierwszą własną publikację. Będzie ona szczególnie pożyteczna dla osób pragnących wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

Fakty

Fakty

- 15 listopada 2001 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł na korzyść Mikołaja Wernera z Koszalina, byłego syndyka w spółce "Hetman". Jedna z sędziów Sądu Rejonowego Sądu Gospodarczego w Koszalinie wnioskowała w 1994 roku o odwołanie go z funkcji syndyka. Do jej wniosku przychylił się sąd, w którego składzie znalazła się także wnioskująca o odwołanie sędzia. I właśnie udział wnioskodawcy przy orzekaniu zaskarżył Mikołaj Werner. Były syndyk uznał, że udział osoby wnioskującej w składzie orzekającym nie gwarantuje bezstronności. Skierował pozew przeciwko Polsce do Strasburga. Sędziowie z ETPC uznali to za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Na ich decyzje nie wpłynął również fakt, iż polskie prawo dopuszcza udział wnioskodawcy w składzie sądu w takich sytuacjach. W ramach zadośćuczynienia za straty moralne rząd polski miał także wypłacić byłemu syndykowi 10 tysięcy złotych.
- W roku 2001 do ETPC wpłynęło 770 skarg z Polski. W 41 państw uznających jurysdykcję ETPC podobną ilość skarg złożyli obywatele Turcji (735) oraz Ukrainy (728). Rekordzistami byli Rosjanie, którzy w Strasburgu złożyli 1325 skarg.

Informator "Jak pisać skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka" w całości poświęcony jest procedurze oraz zasadom postępowania przed tą instytucją. Książka ukazała się, bo coraz więcej koszalinian interesuje się tą tematyką.
- Odwiedzające nas osoby pytają o adres Trybunału w Strasburgu - wyjaśnia Magdalena Skrzypek z RCIE. - Brakuje podstawowych informacji o działalności tej instytucji. Dlatego właśnie powstał poradnik, który krok po kroku prowadzi ewentualnego skarżącego przez zawiłości procedur postępowania przed Trybunałem.
Dzięki lekturze poradnika można dowiedzieć się w jakim terminie (po wyczerpaniu możliwości w kraju) należy złożyć skargę, jakie wymogi formalne powinna ona spełniać oraz jaki jest przedmiotowy i podmiotowy zakres skargi.
- Obecnie prawie 90 procent skarg składanych przez Polaków Trybunał w Strasburgu odrzuca ze względu na uchybienia formalne - tłumaczy Katarzyna Szłapka, kierownik RCIE. - Mało jest instytucji, które bezpłatnie udzielają informacji na ten temat, a z naszych doświadczeń wynika, iż zapotrzebowanie jest spore.
Poradnik można dostać bezpłatnie w siedzibie RCIE w Koszalinie przy ulicy Młyńskiej 2. Jest on także dostępny na stronie internetowej centrum - www.rcie.koszalin.pl. Wydanie poradnika było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (w ramach Programu Informowania Społeczeństwa) i Fundacji im. Stefana Batorego (Program Prawny). Niebawem poradnik "Jak pisać skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka" dostępny będzie również w sieci RCIE w całej Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza