MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje pierwszy kaszubski komiks

Andrzej Gurba [email protected] Fot. Andrzej Gurba
Roman Kucharski i Przemysław Formal
Roman Kucharski i Przemysław Formal
"Szczenię Święców” to tytuł komiksu w języku kaszubskim, który powstaje w bytowskim studio To Design. Będzie gotowy po wakacjach.

- Od dawna chodziło nam po głowie, aby stworzyć komiks w języku kaszubskim. Z góry założyliśmy, że będzie to komiks historyczny, a nie osadzony we współczesnych realiach - mówi Przemysław Fornal, szef bytowskiego studia To Design. Z długich dyskusji urodził się pomysł historii z przełomu XIII i XIV wieku.

- Pomieszaliśmy fakty z fikcją. Większość postaci jest prawdziwych - zaznacza Roman Kucharski, który tworzy ilustracje. Komiks powstaje we współpracy z miejscowym Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, które dostało wsparcie finansowe na jego wydanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Historia zaczyna się od najazdu na Pomorze biskupa kamieńskiego. Główną postacią jest Chocimierz z rodu Święców, obecny patron Tuchomia, a w komiksie kilkuletni chłopiec, który przemierza kaszubską ziemię.

Jest to czas przed budową bytowskiego zamku, też sprzed lokacji miasta. Istniał już za to kościół Świętej Katarzyny. W komiksie pojawia się gródek w Tuchomiu, gród w Chmielnie, cmentarz w Mikorowie, Niezabyszewo. - Poza głównym wątkiem akcji dodajemy legendy z tamtego okresu - mówi Kucharski.

Komiks będzie w języku kaszubskim. - To bodaj pierwsza taka publikacja. Chcieliśmy zdążyć z jego wydaniem na lipcowy Zjazd Kaszubów. Niestety, nie uda się. Będzie gotowa po wakacjach - mówi Fornal.

Komiks adresowany jest przede wszystkim do młodych ludzi. To kolejne, trochę nietypowe, propagowanie języka kaszubskiego, historii i tradycji. Duża część nakładu ma trafić do szkół. Komiks będzie też zapewne gratką dla kolekcjonerów.

Komiksowy scenariusz napisał Jón Natrzecy z Bytowa (chce, aby tak go przedstawiać). Ilustracje wykonuje wspomniany już Roman Kucharski. - Gotowe są 23 strony komiksu. Ma być ich 64 - zdradza. Twórcy komiksu korzystają z fachowych konsultacji historycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza