Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie lata w Klukach już w niedzielę. Będzie mnóstwo okazji do podejrzenia tradycji Słowińców

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
„Pożegnanie lata” organizowane przez Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach odbędzie się w niedzielę.
„Pożegnanie lata” organizowane przez Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach odbędzie się w niedzielę. archiwum
Choć „Pożegnanie lata” było zazwyczaj ostatnim wydarzeniem, wieńczącym wszystkie muzealne imprezy w Klukach, to w tym roku ze względu na epidemię koronawirusa będzie pierwszym organizowanym przez Muzeum Wsi Słowińskiej.

„Pożegnanie lata” organizowane przez Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach odbędzie się w niedzielę. Impreza rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do godz. 16. Jak zwykle będzie sporo atrakcji nawiązujących do życia Słowińców.

- Dawniej jesień była czasem podsumowania i dopełniania. Była czasem kończenia wszystkich prac polowych i rozpoczynania zajęć w zaciszu domowym, czasem napełniania spiżarni, wesel, spotkań okraszanych śpiewem, śmiechem, żartami i sowitym poczęstunkiem – czytamy w opisie imprezy.

- Podążając śladami słowińskich tradycji zapraszamy do wspólnego jesiennego świętowania, kosztowania potraw i podglądania gospodarzy przy ich obowiązkach.

Chodząc po skansenie w Klukach będziemy mogli zajrzeć do poszczególnych chat i zagród. Znajdziemy tam takie atrakcje jak gotowanie brukwianki, wyrób masła w kierzynce, tkanie krajek, kręcenie powrozów, strzyżenie owiec, przędzenie wełny, smołowanie łodzi, wędzenie ryb, wyplatanie koszyków, dzierganie skarpet, cięcie słomy na sieczkę i wiele wiele innych. Podczas imprezy odbywać się będą warsztaty z wyplatania wieńców dożynkowych oraz wytwarzania grabi.

Na „Pożegnaniu lata” nie zabraknie też muzealnego kiermaszu, gdzie będziemy mogli zaopatrzyć się w konfitury, nalewki, przetwory, zioła, miody, ryby, wypieki, i wiele innych smakołyków.

1 Maja w Klukach rozpoczęło się tradycyjne Czarne Wesele. Impreza nawiązaniem do tej dawnej tradycji. Na łące w pobliżu zagród można podglądać pracujących przy torfie mężczyzn, którzy ściągają darń i wierzchnią warstwę ziemi, a gdy pojawi się torf, odcinają z jego ściany równe, brunatno-czarne cegiełki. Można także zwiedzać poszczególne chałupy w skansenie i podglądać życie rdzennych mieszkańców tych ziem sprzed ponad stu lat.W programie Czarnego Wesela znajdą się m.in. pokazy kulinarne i lokalnych rzemiosł, kiermasz rękodzieła oraz występy zespołów folklorystycznych.

Czarne Wesele w Klukach (wideo, zdjęcia)

Zobacz także Czarne wesele w Klukach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza