Praca bez wyższego wykształcenia w Słupsku — gdzie jej szukać?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Wyższe wykształcenie jest konieczne, aby wejść do niektórych zawodów, jednak na dzisiejszym rynku pracy liczy się przede wszystkim doświadczenie, samodzielność i konkretne umiejętności twarde. Ceniona jest również znajomość języków obcych. Gdzie w Słupsku można dobrze zarobić nawet bez studiów?

Obecny rynek pracy a wyższe wykształcenie

W niejednej rodzinie młode osoby są zachęcane do podejmowania nauki w ramach uczelni wyższych. Wynika to m.in. z przekonania, że takie wykształcenie zapewnia lepsze możliwości na rynku pracy, jak i atrakcyjniejsze zarobki. Niekiedy jest to prawdą.

W niektórych zawodach, np. medycznych czy nauczycielskich, tytuł magistra lub licencjata jest podstawowym kryterium, bez którego wykonywanie danej profesji nie jest w ogóle możliwe.

I chociaż na ogół faktycznie opłaca się mieć wyższe wykształcenie, to dzisiejszy rynek zatrudnienia nie premiuje jednak przede wszystkim właśnie tej cechy u kandydatów. Studia coraz rzadziej dają “kasę i klasę”, a to dlatego, że pracodawcy oczekują zwłaszcza doświadczenia, samodzielności, szybkiego przyswajania nowej wiedzy oraz konkretnych umiejętności twardych.

Widać to między innymi w ofertach pracy ze Słupska, publikowanych w jednym z największych polskich portali pracy, czyli na GoWork.pl. To platforma, na której zawsze warto poszukać swojej szansy zatrudnienia, posiada bowiem jedną z największych baz ogłoszeń z każdej części kraju. Ogłoszenia dla siebie znajdą tutaj osoby z bardzo różnorodnym wykształceniem i doświadczeniem, a nawet ci, którzy dopiero poszukują swojej pierwszej pracy.

Użytkownicy mogą wybierać tu oferty w zależności od takich kryteriów jak stanowisko lub branża, preferowany typ umowy i formy etatu czy wysokość wynagrodzenia.

Dobra praca bez studiów w Słupsku w sektorze sprzedażowym

Ogłoszenia prezentowane na GoWork.pl potwierdzają, że również mieszkańcy Słupska, którzy nie legitymują się dyplomem ukończenia studiów wyższych, mają szansę znaleźć dobrą pracę.

Takie możliwości daje im m.in. sektor sprzedażowy, a w szczególności stanowisko przedstawiciela handlowego. Praca w tym charakterze wymusza przede wszystkim konkretne umiejętności miękkie i to właśnie one są głównie poszukiwane u kandydatów.

Studia wyższe z obszarów takich jak psychologia, marketing czy pokrewne będą niewątpliwym atutem w procesie rekrutacji, ale rzadko zdarza się, żeby stanowiły obowiązkowy punkt wymagań w ofertach pracy.

Przedstawiciela handlowego powinny przede wszystkim cechować rozwinięte umiejętności sprzedażowe, które bazują na kompetencjach miękkich i naturalnych predyspozycjach. Oczywiście nie zaszkodzi doświadczenie w tym zawodzie, najlepiej poparte dobrymi wynikami sprzedażowymi.

Kandydat musi zatem wykazać się m.in. doskonałą komunikatywnością i organizacją własnego czasu, siłą perswazji i argumentowania, umiejętnością prowadzenia skutecznych negocjacji czy wczucia się w położenie klienta.

W zależności od firmy wymagane może być również czynne prawo jazdy kategorii B czy biegła znajomość języka angielskiego. Przedstawiciel handlowy zwykle otrzymuje wynagrodzenie składające się z dwóch składowych: podstawy oraz prowizji zależnej od wyników jego pracy. Dodatkowe gratyfikacje, czyli premie i prowizje, potrafią być bardzo satysfakcjonujące i wynosić nawet około 30 tys. zł brutto.

Atrakcyjna praca bez dyplomu w Słupsku czeka w IT

Nie wolno nam pominąć także zawodu programisty, który to zajmuje czołowe miejsca w przeróżnych zestawieniach najlepiej opłacanych stanowisk. Najlepsi specjaliści zarabiają nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Dla pracodawców, którzy ich zatrudniają, liczy się przede wszystkim znajomość konkretnych języków programowania i doświadczenie. Potrzebne jest również władanie językiem angielskim.

Studia informatyczne zdecydowanie nie są niezbędne, aby zdobyć odpowiednie umiejętności. Czasem wręcz ich nie zagwarantują.

Na prywatnym rynku edukacyjnym funkcjonuje mnóstwo przeróżnych kursów, które natomiast starają się być dopasowane do realiów ofert zatrudnienia. Programista powinien postawić przede wszystkim na samodzielne kształcenie się.

Praca zdalna szansą na satysfakcjonującą karierę dla specjalistów

O ile przedstawiciele handlowi nie zawsze mogą pracować zdalnie, o tyle wśród programistów taki tryb stał się już niemal standardem, zwłaszcza w czasie COVID-19. Możliwość wykonywania obowiązków zawodowych z własnego mieszkania, nie tylko przed mieszkańcami Słupska otwiera więcej perspektyw.

Dobrej pracy bez wykształcenia wyższego da się szukać również w innych, dużych miastach kraju, nawet tych oddalonych o wiele kilometrów. Chyba największe pole do manewru mają tu ci, którzy mogą działać na zasadzie freelancingu.

Nie potrzeba dyplomu studiów wyższych, aby bez problemu wejść m.in. do zawodów takich jak:

  • grafik komputerowy,
  • tłumacz,
  • redaktor i korektor,
  • specjalista ds. marketingu,
  • specjalista SEO,
  • specjalista ds. social mediów,
  • opiekun klienta,
  • pracownik call center,
  • korepetytor,
  • pracownik działu IT.

Nie oznacza to jednak, że na tych stanowiskach nie wymaga się specjalistycznej wiedzy. Wręcz przeciwnie. Niemniej — ponownie — to przede wszystkim praktyczne umiejętności są tym, co zainteresuje potencjalnych pracodawców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza